Radio Białystok | Wiadomości | V ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej w Wysokiem Mazowieckiem

V ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej w Wysokiem Mazowieckiem

autor: Adam Dąbrowski

21.10.2021, 18:35, akt. 18:46

Do wykorzystywania w żywieniu bydła produktów polskiego pochodzenia zachęcali organizatorzy V ogólnokrajowej konferencji na temat śruty rzepakowej. To właśnie produkt uboczny produkcji olejów może być doskonałą alternatywą dla pasz pochodzących z importu. Powstaje bez udziału GMO, jest konkurencyjny cenowo i przynosi równie dobre efekty hodowlane.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

- Polska jest jednym z największych producentów rzepaku w Europie - mówi Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który współorganizował te konferencję.

- Coraz więcej jest go na polach, a z drugiej strony nasz przemysł przetwórstwa rzepaku zwielokrotnił swoje moce produkcyjne - mówi Wojciech Mojkowski.

Obecnie hodowcy najczęściej uzupełniają białko w żywieniu bydła śrutą sojową, która jest importowana nawet z Ameryki. Przy obecnych cenach jest to corocznie wydatek kilku miliardów złotych w skali kraju.

Tymczasem w Polsce od kilku lat trwają już prace nad polskim programem białkowym, czyli zwiększeniem krajowych źródeł białka roślinnego w paszach.

Importowanej soi nie da się na razie w pełni zastąpić rzepakiem, chociażby dlatego, że sprowadzamy jej ponad 2 mln ton, podczas gdy śruty rzepakowej Polska eksportuje kilkaset tys. ton. Chodzi o to, aby nawet takie jej ilości nie wyjeżdżały do Niemiec, Danii czy Holandii, tylko były wykorzystywane przez polskich hodowców z korzyścią dla całej gospodarki.

Konferencję w Wysokiem Mazowieckiem zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju we współpracy z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Wzięło w niej udział około 200 osób.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o niewykaszanie jeszcze trawników

15.05.2021, 17:31

Trawniki to obecnie najważniejsze źródło pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających, a trwające dłużej niż w latach poprzednich chłody sprawiły, że dopiero teraz kwitną pierwsze rośliny miododajne.


Rolnicy apelują o utrzymanie płynności finansowej branży rolno-spożywczej

6.04.2020, 17:14

W okresie epidemii niezwykle ważne jest zapewnienie ciągłości produkcji rolno-spożywczej. Nie będzie to możliwe bez zapewnienia płynności finansowej gospodarstw rolnych i firm przetwórczych - oceniają w liście do premiera organizacje rolnicze.


Podlascy rolnicy walczą o wyższe limity na sprzedaż rzepaku i kukurydzy - pikietowali siedzibę spółki Elewarr w Bielsku Podlaskim

16.05.2019, 18:13

Rolnicy, co roku o tej porze podpisywali umowy ze spółką Elewarr odpowiedzialną za skup płodów rolnych. W tym roku spółka odmówiła podpisania z nimi umów. Pismo w tej sprawie, które podpisało ponad 20 rolników z okolic Bielska Podlaskiego, trafiło już do władz spółki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok