Radio Białystok | Wiadomości | Prezentacja bezzałogowego pojazdu bojowego w Suwałkach

Prezentacja bezzałogowego pojazdu bojowego w Suwałkach

autor: Areta Topornicka

22.10.2021, 12:53, akt. 13:15

PERUN to maszyna, która maszyna ma pomóc żołnierzom w zadaniach rozpoznawczych i bojowych. Posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym, a także systemy odstraszania i śledzenia.

fot. Areta Topornicka
fot. Areta Topornicka

Pojazd zaprezentowano w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Powstał on w ramach projektu realizowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, białostocką spółkę STEKOP S.A. oraz Wojskową Akademię Techniczną. Jak mówi wykładowca PUZ, współtwórca PERUN-a, dr inż. Marek Nowakowski, pojazd będzie mógł wyręczać żołnierzy podczas niebezpiecznych misji.


- Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego chcemy eliminować czynniki, które sprawiają, że jest ono zagrożone. Autonomiczny pojazd do zadań bojowych i rozpoznawczych może zastąpić człowieka w pewnych działaniach, np. na polu walki, w obserwacji lub analizie tego co się dzieje wokół. Chodzi nie tylko o wykorzystywanie pojazdu do działań bojowych, ale też np. w przypadku wojny hybrydowej, lub działaniach na granicy. Ten robot może wspierać żołnierzy lub wyręczać ich w pewnych czynnościach niosących ryzyko - dodaje.


Dr inż. Marek Nowakowski podkreśla, że bezzałogowy robot może samodzielnie poruszać się i podejmować decyzje jak omijać przeszkody. Nie ma jednak możliwości samodzielnego oddania strzału, bo o tym decyduje operator.


- Pojazd może prowadzić pewne działania związane z wysuniętym punktem obserwacyjnym. Operator może również wyznaczyć ścieżkę, którą robot będzie się poruszał i przesyłał obraz z kamery. Pokaże on jak faktycznie wygląda sytuacja w danym miejscu. Więc żołnierz nie będzie musiał tam być. Operator będzie mógł zdecydować o oddaniu strzału. Pomoże mu w tym detektor, dzięki któremu łatwiej będzie nakierować kierunek strzału - zaznacza.


Budowa pojazdu kosztowała ponad 7 mln zł, z czego blisko 6,5 mln to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

| red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łazik uczniów liceum Politechniki Białostockiej wyróżniony w konkursie "Eko-czynni"

4.08.2021, 14:09

Projekt uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie. Skonstruowany przez nich łazik do badania smogu - EV-Wozduch 1 zdobył drugie miejsce w konkursie "Eko-czynni".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok