Radio Białystok | Wiadomości | Dwie duże grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi

Dwie duże grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi

autor: Wojciech Szubzda

9.11.2021, 20:04, akt. 10.11.2021, 09:53

Dwie bardzo liczne grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi. Kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców sforsowały ogrodzenia w okolicach Krynek i Białowieży. Wszystkich zatrzymano.

Źródło: Polska Policja / Twitter
Źródło: Polska Policja / Twitter

Straż Graniczna informowała we wtorek wieczorem (10.11), że część osób udało się zawrócić do linii granicy. Kolejni byli szukani przez funkcjonariuszy. Rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej major Katarzyna Zdanowicz powiedziała, że w obu przypadkach doszło do siłowego forsowania ogrodzeń.

Jedna z większych grup próbowała przekroczyć granicę państwową w okolicach Białowieży. Posiadali różnego rodzaju sprzęt i narzędzia. Części osób udało się tę granicę przekroczyć. Zostali wszyscy zatrzymani. Wydano wobec nich postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. Zostali odprowadzeni do granicy państwowej"

- poinformował Informacyjną Agencję Radiową chorąży Michał Tokarczyk.Polska Policja w krótkiej informacji na Twitterze z wtorku na środę, która była komentarzem do informacji o przekroczeniach w Białowieży i  Krynkach, opublikowała fotografię siedzących na ziemi migrantów i  opatrzyła je podpisem: "chodziło o te osoby, które zostały zatrzymane  przez policję".Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował w środę (10.11) rano, że we wtorek po południu w akcji w okolicach Białowieży wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, którzy zatrzymali ponad 50 osób po nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej.

Również w powiecie hajnowskim doszło do podobnej sytuacji tuż po północy. "Na miejsce również pojechało blisko czterdziestu policjantów. Ta informacja wskazywała na kilkudziesięcioosobową grupę" - poinformował Krupa; mówił, że część tej grupy została zatrzymana. Dodał, że nie ma jeszcze pełnej informacji o działaniach w tym miejscu.

Krupa dodał, że w miejscu, gdzie po białoruskiej stronie znajduje się koczowisko imigrantów w okolicach Kuźnicy, noc minęła spokojnie. Podlaska policja opublikowała w swoich mediach społecznościowych krótki filmik nagrany po zmroku, na którym widać policyjny kordon na linii granicznej, a za ogrodzeniem z drutu kolczastego - płonące ogniska i ludzi przy nich.

Straż Graniczna informowała wcześniej, że w tym obozowisku może przebywać ok. 800 osób.

Minionej doby policja zatrzymała w Podlaskiem dwóch kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów; do kontroli doszło w Królowym Moście. W swoim samochodzie dwaj obywatele Niemiec przewozili trzech Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Według danych policji, od początku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, zatrzymała ona w województwie podlaskim 258 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Kurierzy ci przewozili w samochodach 1068 osób.

źródło: PAP | red: mag, wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po zamknięciu przejścia granicznego w Kuźnicy mniejszy ruch na DK19 [zdjęcia, wideo]

9.11.2021, 17:05

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest zamknięte od wtorku (9.11) od 7:00, w związku z tym ruch na drodze krajowej nr 19 jest mniejszy. Ci, którzy chcą przekroczyć granicę, kierują się na inne przejścia, np. w Bobrownikach.


SG: W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy przebywa ok. 800 osób

9.11.2021, 15:18

W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Kuźnicy przebywa ok. 800 osób - poinformowała we wtorek (09.11) rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz. Powiedziała, że od rana nie odnotowano prób przekroczenia granicy w tym miejscu.


mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

9.11.2021, 07:12

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


Mariusz Błaszczak: Na granicy już ponad 12 tys. polskich żołnierzy, jesteśmy przygotowani do obrony [wideo]

8.11.2021, 11:36

Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy - zapewnił w poniedziałek (08.11) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok