Radio Białystok | Wiadomości | Agresywni migranci forsowali granicę w okolicy Czeremchy z pomocą służb białoruskich

Agresywni migranci forsowali granicę w okolicy Czeremchy z pomocą służb białoruskich

25.11.2021, 09:57, akt. 26.11.2021, 08:59

Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę (25.11) wieczorem granicę z Polską w okolicach Czeremchy. Zostali zawróceni na Białoruś. Kilka osób trafiło do szpitala i placówek SG – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

źródło: Twitter Ministerstwa Obrony Narodowej
źródło: Twitter Ministerstwa Obrony Narodowej

Ponad 230 osobowa grupa migrantów zgromadzonych po białoruskiej stronie granicy z Polską w okolicach Czeremchy naparła na zaporę techniczną z drutu kolczastego. Cudzoziemcy zachowywali się agresywnie, rzucali kamieniami, konarami drzew w polskich funkcjonariuszy.

W ataku na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej migrantów wspierały służby białoruskie, które oślepiały naszych pograniczników światłami stroboskopowymi i laserami.Atakujący rzucili na nasze zapory kłody drzew. "Zniszczyli ogrodzenie i 232-osobowa grupa wdarła się na kilkanaście metrów na teren Polski" – informuje Michalska. Polacy stawili zdecydowany opór. "Funkcjonariusze poinformowali ich o konieczności opuszczenia terytorium Polski i odprowadzili do linii granicy" – dodaje rzeczniczka SG.


Pięciu migrantów trafiło do szpitala. Osoby te były wycieńczone, ale – zgodnie z informacją uzyskaną od lekarzy - ich stan zdrowia umożliwi im opuszczenie lecznicy – informuje por. Anna Michalska.


Dwie osoby z grupy, która wtargnęła na teren RP, zostały przewiezione do placówek Straży Granicznej i na razie tam przebywają. Są to ojciec z synem. "Czekają na kobietę, która jest w szpitalu" – wyjaśnia por. Michalska.


Nie wiemy, czy złożą wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce" – przyznaje rzeczniczka.


Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

źródło: PAP | red: bsd, mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejnych 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy i trzech zatrzymanych "kurierów"

25.11.2021, 07:38

Ostatniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w czwartek (25.11) Straż Graniczna. 56 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju - dodała SG.


Migranci coraz bardziej agresywni - polskie służby o sytuacji na granicy [wideo, zdjęcia]

24.11.2021, 16:53

Wciąż niespokojnie na polsko-białoruskiej granicy. Do ataków migrantów dochodzi głównie na południu województwa podlaskiego.


Rzecznik 16. PDZ: W Podlaskiem zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych

24.11.2021, 11:34

Aktualnie w obszarze nadgranicznym w województwie podlaskim zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych, w tym inżynieryjnych, saperskich i sił lotniczych - poinformował w środę (24.11) rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


Agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika - jeden żołnierz ranny

24.11.2021, 08:46

"Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę" – napisała w środę (24.11) na Twitterze Straż Graniczna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok