Radio Białystok | Wiadomości | W Siemiatyczach powstał mural z Witoldem Pileckim

W Siemiatyczach powstał mural z Witoldem Pileckim

autor: Marcin Mazewski

25.11.2021, 19:43, akt. 19:46

To pierwsza tego typu grafika w Siemiatyczach. W czwartek (25.11) oficjalnie odsłonięto mural z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Malowidło zdobi ścianę bloku przy ul. Kościelnej 4c.

Fot. Marcin Mazewski
Fot. Marcin Mazewski

W Siemiatyczach powstał mural z Witoldem Pileckim - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Praca ma na celu promowanie postaw patriotycznych i wiedzy o polskich bohaterach narodowych. Dzieło zostało wykonane przez działaczy i sympatyków Stowarzyszenia "Dla Polski".


- To jest bardzo ważny dzień dla województwa podlaskiego i przede wszystkim dla mieszkańców Siemiatycz. Dlatego, że cały życiorys rotmistrza Pileckiego powinien stanowić wzór dla Polaków, także dla młodzieży - mówi lider Stowarzyszenia "Dla Polski", sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.


Pomysłodawcą powstania wielkoformatowego malowidła z podobizną rotmistrza Pileckiego jest siemiatyczanin Wojciech Szawkało.


- Taki pomysł od zawsze za mną chodził i w końcu się udało. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach powinniśmy się zatrzymać i pomyśleć, czy my potrafilibyśmy zrobić tak jak on, heroicznie walczyć o wolność drugiego człowieka - mówi pomysłodawca muralu Wojciech Szawkało.


Grafika ma nie tylko przypominać o bohaterze narodowym, ale także kształtować postawę patriotyczną u ludzi młodych.


- Bardzo mnie cieszy, że akurat Pilecki to jest ten pierwszy mural, który powstał w Siemiatyczach. Cieszy też lokalizacja - przy największej w mieście szkole. Będzie patronował tej ulicy, temu miejscu i tym wartościom, którym do końca życia był wierny - mówi starosta siemiatycki Marek Bobel.


Rotmistrz Witold Pilecki to żołnierz Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów i autor pierwszych raportów o Holokauście. Po wojnie został przez władze Polski Ludowej skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 r.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku odsłonięto mural rotmistrza Witolda Pileckiego

10.11.2021, 12:51

Mural przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego odsłonięto w środę (10.11) w Białymstoku. Nieprzypadkowa jest jego lokalizacja, czyli XI Liceum, bo rotmistrz jest patronem tej placówki.


"Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej" - wystawa w Domu Turka

14.10.2021, 07:25

W środę (13.10) w Domu Turka w Augustowie otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Przedstawia ona wizerunki ofiar tej zbrodni.


Instytut Pileckiego rozpoczyna działalność w Augustowie

12.10.2021, 15:06

W Augustowie swoją działalność rozpoczyna we wtorek (12.10) Instytut Pileckiego. O 18:00 w kinie Iskra odbędzie się koncert "A źródło wciąż bije..." - opowieści historyczne Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Jacka Bończyka z zespołem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok