Radio Białystok | Wiadomości | Prawomocne uniewinnienie ws. spółki Farm Agro Planta - sądy zajmują się tą sprawą od kilkunastu lat

Prawomocne uniewinnienie ws. spółki Farm Agro Planta - sądy zajmują się tą sprawą od kilkunastu lat

26.11.2021, 15:59, akt. 17:00

Mogło dojść do przestępstwa, ale nie takiego, o jakim mówi prokurator. Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał wcześniejsze ustalenia i prawomocnie uniewinnił trzy osoby w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w nieistniejącej już spółce Farm Agro Planta w Bielsku Podlaskim.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd prawomocnie uniewinnił trzy osoby ws. nieprawidłowości w spółce Farm Agro Planta - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wśród uniewinnionych prezes

Prokurator zarzucał im, że spowodowali duże straty w spółce, wprowadzając jej pracowników w błąd. Chodziło o rozliczanie faktur za fikcyjne usługi. Wśród trójki uniewinnionych jest założyciel firmy i jej prezes Mirosław Ciełuszecki.

Spółka Farm Agro Planta zajmowała się importem i produkcją nawozów sztucznych. Upadłość ogłosiła w 2004 r. Sprawa związana z ze spółką FAP to jeden z najdłuższych procesów przed białostockimi sądami. Toczy się od kilkunastu lat.

Sąd: Nie można mówić o oszustwie

W wątku, który w piątek (26.11) zakończył się prawomocnym uniewinnieniem, prokuratura zarzuciła trójce oskarżonych działanie na szkodę spółki w latach 1999-2000 i doprowadzenie jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 2,5 mln zł. Miało chodzić o rozliczenia faktur wystawionych za fikcyjne usługi na rzecz FAP i przez spółkę opłaconych.

Jak mówił w ustnym uzasadnieniu przewodniczący składu orzekającego sędzia Leszek Kulik, w przypadku oszustwa na szkodę spółki, chodziłoby o wprowadzenie w błąd osób, które w spółce podejmują decyzje prowadzące do rozporządzenia jej mieniem. Zwracał uwagę, że w tym przypadku takie umocowanie miał prezes Mirosław Ciełuszecki, a takich kompetencji nie miała m.in. główna księgowa i dyrektor finansowy, bo one jedynie akceptowały faktury pod względem formalnym.

Dlatego sąd uznał, że akceptacja przez obie panie dokumentów finansowych nie stanowiła rozporządzania mieniem spółki, do tego przed sądem obie zeznały, iż nie czuły się wprowadzone w błąd. Sąd odwoławczy uznał też, że nie można w tej sprawie mówić o przestępstwie kradzieży.

Nieprawidłowa kwalifikacja prawna

Sędzia Kulik mówił, że biorąc to wszystko pod uwagę, prokuratura przyjęła nieprawidłową kwalifikację prawną przestępstwa, a właściwą byłoby nadużycie uprawnień i doprowadzenie w ten sposób do szkody w mieniu spółki.

Z trójki uniewinnionych na publikacji wyroku był Mirosław Ciełuszecki, który zgadza się na podawanie w mediach jego danych. - Prawo w Polsce jest dobre, wręcz bardzo dobre, skomplikowane, ale należy je szanować. Ja nie mam problemów z prawem, co dziś zostało potwierdzone przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku i również przez Sąd Najwyższy - podkreślił.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Potrzebna jest opinia biegłego - orzekł sąd w sprawie nieprawidłowości przy przetargach za pieniądze z UE

19.07.2021, 14:26

Biegły informatyk ma się wypowiedzieć w procesie apelacyjnym dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach za unijne pieniądze. Na ławie oskarżonych zasiadają m.in. byli i obecni pracownicy urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.


Lekarka skazana przez białostocki sąd za błąd w sztuce - błędnie opisała badanie mammograficzne

28.06.2021, 16:52

Pół roku więzienia w zawieszeniu i 40 tys. zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej - taki prawomocny wyrok zapadł w poniedziałek (28.06) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w procesie lekarki oskarżonej o to, że błędnie opisała badanie mammograficzne pacjentki, czym opóźniła wykrycie i leczenie nowotworu piersi.


Uniewinnienie w powtórnym procesie ws. spółki Farm Agro Planta

30.04.2021, 17:00

Sąd Okręgowy w Białymstoku nieprawomocnie uniewinnił w piątek (30.04) oskarżonych w procesie o działanie na szkodę - nieistniejącej już - spółki Farm Agro Planta z Bielska Podlaskiego. To powtórny proces w tym wątku sprawy; wcześniej również zapadł wyrok uniewinniający, ale został uchylony.


Jest wyrok w sprawie nieprawidłowości przy przetargach w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej

23.03.2021, 10:51

W dwóch przypadkach kary więzienia w zawieszeniu, w trzecim pół roku więzienia, a potem rok prac społecznych po 24 godziny miesięcznie, do tego grzywny - taki wyrok zapadł we wtorek w procesie trzech kobiet oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w przetargach na rzecz Podlaskiego Oddziału SG.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok