Radio Białystok | Wiadomości | W Jeżewie Starym odsłonięto tablicę upamiętniającą Zygmunta Glogera

W Jeżewie Starym odsłonięto tablicę upamiętniającą Zygmunta Glogera

autor: Michał Buraczewski

28.11.2021, 16:55, akt. 17:13

To upamiętnienie najbardziej znanego mieszkańca Jeżewa Starego koło Tykocina - w niedzielę (28.11) odsłonięto tam tablicę z biografią etnografa i archeologa Zygmunta Glogera.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski

To właśnie w Jeżewie Starym swój majątek miała rodzina Glogerów. Do tej pory zachowały się tam między innymi ruiny browaru założonego przez badacza.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczył sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz, który podkreślał, że to potrzebne upamiętnienie:


Cieszę się, że tablica stoi w tak ważnym miejscu. Myślę, że zarówno dla mieszkańców, jak i osób które turystycznie odwiedzają Jeżewo, Tykocin i okolice - ta tablica będzie przypominać o tym fakcie, że właśnie tutaj rodzina Glogerów wybrała swoje miejsce do życia - mówił Adam Andruszkiewicz.


Ustawienie tablicy z biografią Zygmunta Glogera to inicjatywa mieszkańców i strażaków ochotników z Jeżewa Starego. To może być początek większego upamiętnienia naukowca - mówi burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński:


Postaram się, aby prace, które rozpoczęliśmy już z konserwatorem zabytków i uzgodnienia konserwatorskie dotyczące lamusa, znalazły swój finał - aby uporządkować przestrzeń w miejscowości i aby pamięć o Zygmuncie Glogerze nie zanikła - podkreśla Mariusz Dudziński.


Żyjący w latach 1845-1910 Zygmunt Gloger pozostawił po sobie ponad 1500 publikacji. Jego najsłynniejszą pracą jest Encyklopedia Staropolska.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podróż w czasie po tradycjach i obrzędach z Zygmuntem Glogerem w Książnicy Podlaskiej

17.10.2021, 10:37

Książnica Podlaska zaprasza w podróż po rodzimych obrzędach i tradycjach inspirowaną zapiskami Zygmunta Glogera - historyka, archeologa, etnografa, folklorysty i krajoznawcy, wielkiego humanisty i człowieka różnorakich talentów.


W Łomży wręczono Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera

24.09.2021, 16:24

To nagroda dla ludzi i instytucji, dbających o sprawy lokalnej kultury, historii i tradycji oraz wpisujących je w szerszą perspektywę ogólnopolską – w Łomży po raz 32. Wręczono Nagrody i Medale Zygmunta Glogera.


Były dziennikarz Radia Białystok - Wawrzyniec Kłosiński - został laureatem nagrody im. Z. Glogera

21.09.2021, 14:19

"Za popularyzowanie ziemi łomżyńskiej oraz redagowanie i wydawanie publikacji regionalnych" - były dziennikarz Polskiego Radia Białystok Wawrzyniec Kłosiński - został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Zygmunta Glogera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok