Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę mieszkańca okolic Brańska skazanego na 15 lat więzienia

Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę mieszkańca okolic Brańska skazanego na 15 lat więzienia

28.11.2021, 17:18, akt. 17:34

Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja od wyroku 15 lat więzienia dla mieszkańca okolic Brańska, skazanego za znęcanie się nad żoną i spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do śmierci. Prawomocne orzeczenie zaskarżył obrońca.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

SN ma tą sprawą, skierowaną na rozprawę, zająć się w styczniu - wynika z informacji uzyskanych w tym sądzie.

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim postawiła 55-letniemu mieszkańcowi wsi z okolic Brańska szereg zarzutów, w tym najpoważniejsze, związane z wieloletnim znęcaniem się psychicznym i fizycznym nad żoną oraz doprowadzeniem do jej śmierci. Według aktu oskarżenia, mężczyzna miał wszczynać domowe awantury nie tylko wtedy, gdy był pijany, grozić małżonce, że ją zabije, ograniczać kontakty z bliskimi i znajomymi, wmawiać choroby, czy zmuszać do pisania pamiętnika - a w nim do wulgarnego opisywania rzekomych sytuacji intymnych z innymi mężczyznami.

We wrześniu 2019 r. kobieta została bardzo poważnie pobita, a obrażenia doprowadziły do jej śmierci.

Prokuratura przyjęła, że ciosy były zadawane przede wszystkim rękami i to suma tych obrażeń doprowadziła do zgonu. W śledztwie mężczyzna był badany sądowo-psychiatrycznie. Biegli nie stwierdzili u niego ograniczenia poczytalności w momencie popełnienia czynu, choroby psychicznej czy upośledzenia umysłowego, ale zwrócili uwagę na skutki uzależnienia od alkoholu i osobowość dyssocjalną.

W listopadzie 2020 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał go nieprawomocnie na 12 lat więzienia. Przyjął w opisie czynu (wątpliwości rozstrzygając na korzyść oskarżonego), że znęcanie miało miejsce nie od 2013 roku, jak zapisała w akcie oskarżenia prokuratura, ale od połowy 2018 roku.

Od wyroku odwołały się wszystkie strony. Prokuratura chciała kary 25 lat więzienia, obrona - uniewinnienia od najpoważniejszych zarzutów. W maju tego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę podwyższył do 15 lat więzienia. Uwzględnił też wniosek pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej (córki małżonków) i przyjął, że do znęcania się i innych przestępstw dochodziło od połowy 2016 roku.

Sąd ocenił, że należy uznać 55-latka za osobę zdemoralizowaną, choć nie miał on dotąd na koncie karalności. Wziął bowiem pod uwagę długi czas znęcania się nad żoną - ale też zatargów z mieszkańcami wsi, w tym pobicie sąsiadki - również informację biegłych na temat dyssocjalnych zaburzeń jego osobowości. Sąd apelacyjny rozważał też, czy w tej sprawie karą właściwą nie powinno być dożywocie, ale zgodził się z oceną pierwszej instancji, że byłaby to kara eliminacyjna.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zakończył się proces apelacyjny 55-latka skazanego m.in. za znęcanie się nad żoną

25.05.2021, 15:48

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (25.05) proces 55-letniego mieszkańca okolic Brańska, nieprawomocnie skazanego na 12 lat więzienia m.in. za znęcanie się nad żoną, a ostatecznie spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do jej śmierci.


Będzie proces apelacyjny 55-latka oskarżonego o znęcanie się nad żoną

24.04.2021, 13:05

Będzie ciąg dalszy procesu 55-letniego mieszkańca okolic Brańska nieprawomocnie skazanego na 12 lat więzienia m.in. za znęcanie się nad żoną, a ostatecznie spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do jej śmierci. Wyrok zaskarżyły wszystkie strony.


12 lat więzienia za znęcanie się nad żoną i doprowadzenie do jej śmierci

6.11.2020, 16:56

Na 12 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku 54-letniego mężczyznę oskarżonego m.in. o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną, a ostatecznie spowodowanie u niej takich obrażeń, które doprowadziły do śmierci. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura chciała kary 25 lat więzienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok