Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy próbują usunąć zanieczyszczenie substancją chemiczną na rzece Łomżyczka

Strażacy próbują usunąć zanieczyszczenie substancją chemiczną na rzece Łomżyczka

autor: Paweł Wądołowski

29.11.2021, 17:18, akt. 17:23

Kolejny dzień strażacy utrzymują zapory na rzece Łomżyczka w Łomży. Od soboty (27.11) próbują usunąć zanieczyszczenie substancją chemiczną, która unosi się na powierzchni.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Substancja, którą zanieczyszczona jest Łomżyczka to najprawdopodobniej olej napędowy, którego plama miała blisko kilometr długości. Jak mówi zastępca komendanta miejskiego PSP w Łomży Grzegorz Wilczyński, na tym odcinku cały czas działają specjalne zapory, które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.


Zapory są przy Grobli Jednaczewskiej i przy ulicy Wojska Polskiego. Monitorujemy ich stan pod kątem efektywności funkcjonowania. Stworzyliśmy też dodatkową zaporę, która jest przy ulicy Spokojnej i Pileckiego. Na tej części Łomżyczki cały czas te zapory działają - dodaje.


Większość zanieczyszczeń jest już usunięta, ale ze względu na padający deszcz nie można zakończyć akcji - dodaje Grzegorz Wilczyński.


Można powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Natomiast mając na uwadze, że jeszcze kolejne opady deszczu mogą nam wygenerować w tym miejscu kolejne ropopochodne substancje, które dostaną się do Łomżyczki, to zapory będą cały czas przez nas utrzymywane - zaznacza.


Sprawą zajęli się także policjanci, którzy pod nadzorem prokuratury szukają źródła zanieczyszczenia. W zależności od okoliczności, sprawcy takiego zanieczyszczenia może grozić od 2 do 5 lat więzienia. A także konieczność pokrycia kosztów, trwającej kilka dni akcji służb ratunkowych.

| red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok