Radio Białystok | Wiadomości | Eksport motorem napędowym podlaskiej gospodarki - wynika z jednego z raportów

Eksport motorem napędowym podlaskiej gospodarki - wynika z jednego z raportów

autor: Katarzyna Kozłowska

4.12.2021, 07:05, akt. 07:34

Chociaż z powodu pandemii podlaska gospodarka ucierpiała, to jednak jej mocną stroną wciąż jest eksport. Od wielu lat odnotowujemy znaczący jego wzrost Jest on głównym motorem rozwoju naszego regionu - wynika z raportu Podlaskiego Związku Pracodawców.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com

Autor opracowania wiceprezes związku Wojciech Winogrodzki uważa, że rozwijają się ci podlascy przedsiębiorcy, którzy eksportują. Ich przychody w ostatnich 10 latach wzrosły aż o 128%, czyli ponad pięciokrotnie. Prawie 28 procent podlaskiego eksportu stanowią zwierzęta i produkcja zwierzęca, ponad 15 procent to wyroby elektromaszynowe. 

Za granicą sprzedajemy też dużo drewna, wyrobów z tworzyw sztucznych, pojazdów czy gotowych artykułów spożywczych i napojów. Powody do zadowolenia z eksportu ma zwłaszcza branża mleczarska. To przede wszystkim zasługa rynku afrykańskiego, a właściwie jednego kraju: Algierii , gdzie oprócz Niemiec, w ostatnich pięciu latach odnotowaliśmy najwyższy wzrost wartości sprzedawanych towarów. I chociaż częściej mówi się, że jesteśmy doliną rolniczą, to 60 procent wysyłanych przez nas wyrobów nie ma nic wspólnego z rolnictwem i żywnością. A jeśli już nawet żywność, to głównie przemysłowo przetworzona.

Najbardziej w Podlaskiem wzrósł zbyt za granicą ryb morskich, ale też serów, mleka, artykułów budowlanych, czy mebli. Dobrze sprzedają się też wyroby stolarskie, przyczepy, jachty podgrzewacze wody, czy ramy do obrazów.

Najwięcej, bo aż 70 procent towarów eksportujemy do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Niemiec, gdzie trafia niemal 24% eksportu. Spada natomiast wartość eksportu do Czech, Łotwy, czy Armenii.

Zdecydowanie mniej towarów wysyłamy do Rosji i Białorusi. Dlatego zdaniem autora raportu dobre relacje z Unią Europejską, a zwłaszcza z Niemcami mają strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa podlaskiego.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Robert Ciborowski

26.11.2021, 07:26

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


V ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej w Wysokiem Mazowieckiem

21.10.2021, 18:35

Do wykorzystywania w żywieniu bydła produktów polskiego pochodzenia zachęcali organizatorzy V ogólnokrajowej konferencji na temat śruty rzepakowej. To właśnie produkt uboczny produkcji olejów może być doskonałą alternatywą dla pasz pochodzących z importu. Powstaje bez udziału GMO, jest konkurencyjny cenowo i przynosi równie dobre efekty hodowlane.


W Białymstoku zaczęła działać fabryka domów modułowych

26.09.2021, 14:43

Już produkują 20 domów miesięcznie, a chcą jeszcze więcej. W Białymstoku zaczęła działać fabryka domów Homes Factory Poland.


Białostocka firma podpisała kontrakt z naftowym gigantem z Afryki

14.09.2021, 07:30

Spółka A.C. ma dostarczyć do Algierii 40 tysięcy instalacji gazowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok