Radio Białystok | Wiadomości | Bójka z agresją drogową w tle - rozpoczął się proces apelacyjny

Bójka z agresją drogową w tle - rozpoczął się proces apelacyjny

7.12.2021, 11:04, akt. 11:11

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (7.12) proces odwoławczy dwóch mężczyzn nieprawomocnie skazanych na prace społeczne za udział w bójce, której tłem była agresja drogowa. Sąd zgodził się, by obaj złożyli w drugiej instancji wyjaśnienia i sprawę odroczył.

Fotolia.com
Fotolia.com

Awantura miała miejsce ponad dwa lata temu

Awantura, której skutki są przedmiotem tego procesu, miała miejsce ponad dwa lata temu. Pierwsze ustalenia policji mówiły o tym, że 45-letni kierowca, który stał w korku, zaatakował osobę wstrzymującą ruch na ulicy. Ruch był wstrzymywany czasowo, by umożliwić sprawny wjazd tyłem ciężarówki z ładunkiem z ulicy na posesję, gdzie jest hurtownia budowlana.

Doszło tam najpierw do ataku pięściami (część bójki miała miejsce w samochodzie), a w trakcie przepychanki już na zewnątrz - do użycia noża. Kierowca, który zadał ciosy nożem, uciekł. Zatrzymano go po kilku godzinach.


Początkowo kierowca dostał zarzut usiłowania zabójstwa

Na podstawie zebranych wówczas materiałów prokuratura postawiła kierowcy zarzut usiłowania zabójstwa. Po półrocznym śledztwie inaczej jednak oceniła przebieg tego incydentu; oskarżyła trzy osoby, uznając, iż wszystkie wzięły czynny udział w bójce, podczas której jej uczestnicy zadawali sobie nawzajem ciosy rękami i nogami, kopali po całym ciele, a jeden z oskarżonych podczas bójki użył noża. Ranny miał powierzchowne obrażenia uda i klatki piersiowej.

Mężczyzna, którego obejmował też zarzut użycia noża w bójce, na początku tego procesu przed sądem rejonowym przyznał się, ale odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania stron. W śledztwie zmieniał swoją wersję zdarzeń, początkowo zaprzeczał, by miał jakiś związek z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Ostatecznie przyznał, że miał przy sobie składany nóż budowlany, którym zadał mężczyźnie jeden cios w udo; uderzenia w klatkę piersiową nie pamiętał.

Dwaj pozostali oskarżeni nie przyznali się, odmówili też składania wyjaśnień.

Za udział w bójce grozi do 3 lat więzienia; z użyciem niebezpiecznego narzędzia - do 8 lat. Prokuratura wnioskowała o karę roku więzienia w zawieszeniu dla kierowcy, który użył noża, chciała też, by zapłacił on 5 tys. zł nawiązki na cel społeczny. Dla dwóch pozostałych oskarżonych wnioskowała o karę roku (plus 5 tys. zł nawiązki) oraz pół roku więzienia bez zawieszenia. Kluczowy był tu fakt, iż obaj mężczyźni byli już wcześniej karani.


Wyroki zapadły w czerwcu tego roku

W czerwcu Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał kierowcę, który w bójce użył noża, na rok więzienia w zawieszeniu i 6 tys. zł nawiązki i uznał, że w przypadku osoby wcześniej niekaranej, o ustabilizowanej sytuacji życiowej dwuletni okres próby pokaże, czy taka kara spełniła swój cel.

Kolejnych dwóch uczestników skazał na kary ograniczenia wolności, poprzez obowiązek nieodpłatnej pracy społecznej po 30 godz. miesięcznie. Pierwszego z tych mężczyzn na półtora roku ograniczenia wolności (plus 3 tys. zł nawiązki), drugiego na 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem takich prac.

Właśnie oba te wyroki zaskarżyli obrońcy - we wtorek (7.12) rozpoczął się proces odwoławczy przed białostockim sądem okręgowym. Obrona chce uniewinnienia, ewentualnie jedynie kar po kilka tys. zł grzywny. Złożyła jednak wnioski dowodowe, wśród nich dotyczący chęci złożenia przez oskarżonych wyjaśnień, czego nie zrobili oni przed sądem rejonowym. Choć prokuratura była przeciw, sąd wniosek uwzględnił, a sprawę odroczył do drugiej połowy grudnia.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd skazał trzech mężczyzn w sprawie bójki, która zaczęła się od kłótni na drodze

14.06.2021, 10:05

W jednym przypadku kara więzienia w zawieszeniu, w dwóch pozostałych ograniczenie wolności poprzez obowiązek prac społecznych - taki wyrok zapadł w poniedziałek (14.06) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w procesie dotyczącym bójki, której tłem była agresja drogowa.


Koniec procesu w sprawie związanej z agresją drogową

9.06.2021, 12:15

Kar więzienia, w dwóch przypadkach bez zawieszenia, chce prokuratura w procesie trzech mężczyzn oskarżonych w związku z bójką, której tłem była agresja drogowa. Obrońca dwójki oskarżonych chce uniewinnienia, trzeci zgadza się na karę w zawieszeniu. Wyrok - w przyszłym tygodniu.


Białystok: proces oskarżonych w sprawie związanej z agresją drogową

2.12.2020, 12:46

Sąd w Bełchatowie w ramach pomocy prawnej przesłucha jednego z głównych świadków w procesie dotyczącym bójki w Białymstoku, której tłem była agresja drogowa.


Białystok: rozpoczął się proces trzech osób oskarżonych w sprawie związanej z agresją drogową

16.09.2020, 07:22

Proces trzech mężczyzn oskarżonych w związku z bójką, której tłem była agresja drogowa, rozpoczął się w środę (16.09) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.


3 osoby oskarżone w sprawie związanej z agresją drogową - staną przed białostockim sądem

11.03.2020, 14:07

Trzy osoby staną przed białostockim sądem w związku z bójką, której tłem była agresja drogowa. Na ulicy wytworzył się korek, gdy z jednej z posesji wyjeżdżał samochód ciężarowy; doszło m.in. do ataku nożem, początkowo jednej osobie śledczy postawili zarzut usiłowania zabójstwa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok