Radio Białystok | Wiadomości | Łomża: poznaliśmy laureatów konkursu "Solidarność – drogi do wolności"

Łomża: poznaliśmy laureatów konkursu "Solidarność – drogi do wolności"

autor: Adam Dąbrowski

13.01.2022, 16:40, akt. 16:46

Urszula Filipkowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży wygrała konkurs „Solidarność – drogi do wolności”.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Łomża: poznaliśmy laureatów konkursu "Solidarność – drogi do wolności" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczniowie szkół średnich z Łomży i powiatu łomżyńskiego musieli wykazać się znacznie wykraczającą poza program szkolny wiedzą o wydarzeniach w Polsce sprzed 40 lat.

- To symboliczne, że gala konkursu o "Solidarności" odbywa się w dawnej siedzibie PZPR - stwierdził historyk z IPN Krzysztof Sychowicz podczas ogłoszenia wyników konkursu "Solidarność - drogi do wolności" w Łomży.

W finale konkursu adresowanego do szkół średnich brało udział kilkunastu uczniów -  komisja konkursowa postanowiła nagrodzić pięcioro z nich.  
Pierwsze miejsce zajęła Urszula Filipkowska - uczennica klasy o profilu społeczno-prawniczym w I LO w Łomży, drugie Damian Patalan z "Mechaniaka", a trzecie Kacper Zaczek z I LO.

Ze względu na wysoki poziom konkursu, komisja postanowiła przyznać także czwartą nagrodę i to aż dwóm osobom ex aequo - odebrali je Krystian Zawalich z ZSEiO i Bruno Przybylski z I LO.


- Udział młodych ludzi w takich konkursach jest niezbędny, by ta wspaniała historia, która zadziała się kilkadziesiąt lat temu, nie pozostała tylko mglistym wspomnieniem, na dodatek zniekształconym i zakłamanym - stwierdził Krzysztof Sychowicz.

Nagrody wręczali wraz z Krzysztofem Sychowiczem także m.in. wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, który był swego czasu przewodniczącym łomżyńskiego oddziału "Solidarności", starosta łomżyński Lech Szabłowski i przewodniczący sekcji oświaty NSZZ Solidarność Oddziału Mazowsze Andrzej Piegutkowski.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliżają się podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

1.12.2021, 15:42

Spektakl teatralny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nowe publikacje i konferencja złożą się na podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - poinformowali w środę (01.12) organizatorzy obchodów na konferencji prasowej w Białymstoku.32. rocznica wyborów czerwcowych - obchody w naszym regionie

4.06.2021, 11:05

4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu, podczas której opozycja antykomunistyczna zdominowała wolną część wyborów.


Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności" [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 14:22

Wernisażem plenerowej wystawy o białostockiej "Solidarności" rozpoczęły się w piątek (14.08) w Białymstoku obchody 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". W ramach obchodów zaplanowano też m.in. konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok