Radio Białystok | Wiadomości | 54 osoby próbowały nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską
Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 54 osoby - poinformowała w sobotę Straż Graniczna.
"Funkcjonariusze z PSG Narewka zatrzymali grupę 31 mężczyzn, obywateli Iranu. Na odcinku PSG Czeremcha i PSG Michałowo służby Białorusi uszkadzały concertinę, rzucały szklanymi butelkami, kamieniami i kłodami drewna w polskie patrole" - poinformowała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Obywatela Ukrainy przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, zatrzymali w sobotę nad ranem policjanci w Podlaskiem. W aucie kuriera było pięciu pasażerów.
Dziewięć osób zatrzymała Straż Graniczna w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu dotyczącym nielegalnej migracji z Białorusi. Według śledczych, grupa miała organizować transport migrantów z terenów przygranicznych do Niemiec.
Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 68 osób - poinformowała w środę (12.01) Straż Graniczna. Doszło do prowokacji służb białoruskich, które m.in. oślepiały laserami.
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, pod okiem policjantów, szkolą się z wykorzystywania nowych - dla tej służby - środków przymusu bezpośredniego. Uczą się, jak korzystać z tarcz ochronnych i plecakowych miotaczy gazu.
Ranna na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariuszka została skierowana do szpitala w Białymstoku. Prawdopodobnie przejdzie zabieg chirurgiczny nosa, gdy tylko pozwoli na to jej stan. Jeśli będzie taka potrzeba, mamy fundację, która wesprze jej dodatkowe leczenie i rehabilitację - powiedziała w poniedziałek (10.01) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.