Radio Białystok | Wiadomości | Opłaty w białostockich żłobkach wzrosną, ale mimo to rodzice będą płacić mniej

Opłaty w białostockich żłobkach wzrosną, ale mimo to rodzice będą płacić mniej

autor: Edyta Wołosik

17.01.2022, 07:24, akt. 15:25

Opłata stała za pobyt dzieci w białostockich żłobkach wzrośnie dwukrotnie, ale mimo to, rodzice będą płacić mniej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


O zmianach stawek zdecydowali dziś (17.01) białostoccy radni. Nikt nie był przeciwko propozycji urzędników, w związku z wejściem w życie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, która pomoże pokryć część kosztów.

Obecnie pobyt dziecka w białostockim żłobku samorządowym kosztuje miesięcznie 200 złotych. Do tego trzeba doliczyć 7 złotych dziennie za wyżywienie, czyli około 150 złotych miesięcznie. Po decyzji radnych będzie to odpowiednio: 400 złotych i maksymalnie około 210 złotych, ale - jak mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz, rodzicom pomoże ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym: "dzięki której za każdym dzieckiem pójdzie refundacja w wysokości 400 złotych". 

Rodzice płacić będą jedynie za wyżywienie. Przy stawce dziennej 10 złotych będzie to około 210 złotych miesięcznie, choć jak zaznacza dyrektor żłobka nr 3 Monika Niewińska: "ustalenie tej stawki maksymalnej nie oznacza, że my dyrektorzy będziemy od razu podnosić opłatę do takiej wysokości".

Radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Myszkowski pytał, co będzie w przypadku dzieci, które mają więcej niż trzy lata, skoro w dokumentach pojawia się sformułowanie: "do lat trzech". 

"Od jednego z rodziców mam taki sygnał, że dziecko skończyło 3 lata, ale z powodu zdiagnozowanych zaburzeń musi tam zostać dłużej i w takim przypadku, jeśli nie będzie dofinansowania, to odczuwalny będzie wzrost opłaty stałej z 200 do 400 złotych".

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Adam Kurluta zapewniał, że tu też nie będzie problemu z dofinansowaniem: "takie dziecko również będzie objęte tym mechanizmem".  

Nowe stawki obowiązywać będą od 1 marca. Rodzice powinny pytać w żłobkach, do których chodzą ich dzieci, czy nie muszą uzupełnić dokumentów, by móc skorzystać z rodzinnego kapitału opiekuńczego. 


Więcej na ten temat: W Białymstoku nie będzie na razie łączenia kolejnych placówek edukacyjnych w zespoły.| red: zmj, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedszkole w Białymstoku z białoruski oddziałami pozostaje samodzielną placówką 16.01.2022

15.01.2022, 21:03

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podjął decyzję o zdjęciu z sesji Rady Miasta głosowania nad uchwałami dotyczącymi powstania dwóch zespołów przedszkoli oraz zespołu szkolno-przedszkolnego. Połączone miały być m.in. Przedszkole Samorządowe Nr 14 i Szkoła Podstawowa nr 4 – jedyne w mieście placówki oświatowe, w których nauczany jest język białoruski.


Ma wzrosnąć opłata stała za pobyt dzieci w białostockich żłobkach samorządowych

14.01.2022, 14:25

Z 200 do 400 złotych miesięcznie ma wzrosnąć opłata stała za pobyt dzieci w białostockich żłobkach samorządowych. Do tego doliczyć też trzeba będzie wyższą stawkę za wyżywienie. Taka jest propozycja urzędników, którzy zapewniają, że w związku z wejściem w życie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, rodzice będą płacić mniej niż przed podwyżką.


Białystok: kolejne przedszkola mogą być łączone w zespoły

13.01.2022, 13:33

Kolejne białostockie przedszkola mają być połączone w zespoły.


Nie wiadomo czy w centrum Białegostoku powstanie budynek usługowy

11.01.2022, 15:31

Sprawa dotyczy zagospodarowania działki u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku. Poprzednio nie udało się rozpocząć tej procedury, teraz urzędnicy podjęli kolejną próbę.


Sąd unieważnił decyzję radnych ws. bloku na białostockich Bojarach

20.12.2021, 15:21

Uchwała białostockich radnych wstrzymująca budowę nowoczesnego bloku na zabytkowych Bojarach jest nieważna. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zajmował się skargą inwestora na sierpniową uchwałę w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok