Radio Białystok | Wiadomości | Co piąty właściciel domu złożył obowiązkową deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Co piąty właściciel domu złożył obowiązkową deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

autor: Michał Buraczewski

26.01.2022, 13:53, akt. 13:57

Zaledwie co piąty właściciel domu złożył obowiązkową deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tak wynika z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który od połowy ubiegłego roku tworzy nową bazę danych o źródłach ciepła w budynkach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zarządcy domów jednorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych a także domków letniskowych - o ile są w nich instalacje grzewcze - powinni zarejestrować je w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do końca czerwca. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna w wysokości 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu - maksymalna kara może wynieść 5000 złotych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ocenia, że do ewidencji powinno wpłynąć 5 milionów deklaracji. Na razie w bazie zarejestrowanych jest ponad milion źródeł ciepła, czyli przeszło 20%. Ponad 51 tys. deklaracji wpłynęło z województwa podlaskiego. To oznacza, że swoje instalacje centralnego ogrzewania zgłosiło niespełna 17% osób, których ten obowiązek dotyczy.

Urzędnicy zapowiadają, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie kolejnym narzędziem walki ze smogiem. W nowej bazie danych mają być dostępne informacje na temat wszystkich programów dotacji do wymiany pieców. Zebrane informacje mają być również przydatne dla samorządów, które na ich podstawie będą mogły ubiegać się o zewnętrzne fundusze na termomodernizacje.

Złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to nie tylko obowiązek, z którego trzeba się wywiązać do końca czerwca. To także warunek otrzymania pomocy z tzw. tarczy antyinflacyjnej i innych programów.

Spośród 118 podlaskich gmin najbardziej aktywni w składaniu deklaracji są mieszkańcy Zambrowa. Tam według szacunków nadzoru budowlanego źródła ciepła zarejestrowało 46% właścicieli domów. Najmniejszy odsetek - zaledwie 1% - notuje się w gminach wiejskich - Siemiatycze i Boćki.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej osób chce wymienić stare piece

14.01.2022, 11:51

W Podlaskiem przyspieszyło tempo likwidacji zatruwających powietrze pieców. Tak wynika z danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak informują urzędnicy, liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze zwiększyła się rok do roku o ponad 80 proc.


Uwaga na smog - normy zanieczyszczeń powietrza w Podlaskiem są wielokrotnie przekroczone

12.01.2022, 08:58

W środowy (12.01) poranek nie zalecamy spacerów. Z powodu silnego mrozu oraz intensywnego ogrzewania domów kolejny raz tej zimy podlaskie miejscowości spowił smog.


Więcej specjalistycznych czujników będzie sprawdzać jakość powietrza w Sejnach

9.03.2021, 09:19

Urządzenia pojawiły się m.in. na budynkach przy Wojska Polskiego, Strażackiej i Wileńskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok