Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 140 maturzystów z regionu przystąpiło do egzaminu z języków białoruskiego i litewskiego

Ponad 140 maturzystów z regionu przystąpiło do egzaminu z języków białoruskiego i litewskiego

autor: Źmicier Kościn

17.05.2022, 07:27, akt. 20:02

Sprawdzali wiedzę z języka ojczystego i literatury. We wtorek, 17 maja 20 uczniów pisało maturę z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Puńsku. Ponad 120 maturzystów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego przystąpiło natomiast do egzaminu z języka białoruskiego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Matura z języka białoruskiego - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Egzamin z języka mniejszości narodowej jest podobny do pisemnej matury z języka polskiego. Dla uczniów z dwóch liceów z dodatkową nauką języka białoruskiego był to ostatni egzamin obowiązkowy. Wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych poznamy 5 lipca.

Język białoruski

Matury z białoruskiego są tradycją w II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim i w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. To szkoły z wieloletnimi tradycjami, istotne dla mniejszości białoruskiej w Polsce. Często naukę w tych placówkach wybiera młodzież z tej mniejszości.

W tym roku po raz pierwszy od lat matura pisemna z języków mniejszości narodowych odbyła się po południu, a nie rano. Egzamin z języka mniejszości narodowej ma taką samą konstrukcję jak pisemna matura z języka polskiego. Trzeba się wykazać wiedzą z literatury i gramatyki.

Młodzież odpowiadała na pytania do tekstu publicystycznego Mirosława Gryki pt. "Głową tego nie ogarniesz". Mogła także napisać pracę, rozważając "Co to znaczy być bohaterem" na podstawie fragmentu opowiadania Kuźmy Czornego albo analizować wiersz z klasyki literatury białoruskiej "Jesiennym wieczorem" Janki Kupały.

Język litewski

20 uczniów zdawało we wtorek maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku. 16 z nich w środę napisze egzamin na poziomie rozszerzonym.


Dyrektor liceum Alwydas Niewulis powiedział, że większość osób zdaje również maturę na poziomie rozszerzonym, bo dzięki temu maturzystom z Polski łatwiej dostać się na studia na Litwie. - Połowa z naszych absolwentów wybiera się na studia na Litwie, zaś druga łączy swoją przyszłość z Polską. Na Litwie zdają głównie na medycynę - dodał Niewulis.

Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Od kilku lat ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty - oprócz języka polskiego, historii i geografii - są wykładane po litewsku. To jedyne takie liceum w Polsce.

Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy, nawiązująca do 11 marca 1990 r. - święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR.źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Muzyk

13.05.2022, 07:45

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Maturalny maraton rozpoczęty 6.05.2022

6.05.2022, 14:56

W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o tegorocznych maturach.


Matura i pomoc uchodźcom - 08.05.2022

8.05.2022, 05:22

Nie czuje się dorosły, mimo, że zdaję maturę, ja czekam na koniec egzaminów, gdyż jestem już zmęczona, a ja całkiem dobrze sobie poradziłem z maturalnymi zagadnieniami – twierdzą Jakub, Irena, Michał - abiturienci liceum w Puńsku.

Młodzież cieszy się z tego, że nie trzeba zdawać ustnych egzaminów, bo to bardzo stresujące – uważa dyrektor LO w Puńsku Arvydas Niewulis.


Kolejny dzień matur - czas na egzamin z matematyki [arkusze]

5.05.2022, 07:15

Drugi obowiązkowy egzamin już za nimi. Maturzyści skończyli pisać maturę z matematyki na poziomie podstawowym.


Rozpoczęły się matury - jako pierwszy egzamin z języka polskiego [arkusz egzaminacyjny]

4.05.2022, 07:12

Dla ponad 10 tys. osób w województwie podlaskim w środę (4.05) od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury.
"Pan Tadeusz", "Noce i dnie" lub wiersz Józefa Barana
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok