Radio Białystok | Wiadomości | Co jest dziś ważne, kiedy szukamy pracy lub pracownika?

Co jest dziś ważne, kiedy szukamy pracy lub pracownika?

autor: Ryszard Minko

17.05.2022, 18:55, akt. 19:11

Dobra pensja to za mało - dziś pracowników kusi się elastycznym czasem pracy, dodatkowymi korzyściami czy przyjazną atmosferą. Kilkudziesięciu wystawców przekonywało o tym uczestników Targów Praktyk i Pracy na Uniwersytecie w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Co jest ważne dziś, kiedy szukamy pracy lub pracownika? - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cały czas mówi się o rynku pracownika, jednak nie jest tak, że to pracownicy w pełni dyktują warunki zatrudnienia. Przekonywali o tym rekruterzy z kilkudziesięciu firm i instytucji, którzy wystawili swoje stoiska na Targach Pracy i Praktyk zorganizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu w Białymstoku.

Jak mówi specjalistka w dziale HR w firmie Glosel Sylwia Pyłko-Zużycka, największe trudności są podczas poszukiwania specjalistów z dużym doświadczeniem. Zaznacza jednak, że wpływ na szybkość rekrutacji ma marka firmy - pracodawcy znani i z dobrą opinią mają nieco łatwiejsze zadanie.

Elżbieta Kosińska z firmy Transcom dodaje, że pracowników przyciąga nie tylko dobra pensja, ale też i dodatki - elastyczny czas pracy, przyjazna atmosfera, wspólne wyjazdy, prywatna opieka medyczna i inne benefity. Jak mówi, obecni młodzi pracownicy zupełnie inaczej niż przed 20 laty traktują podejście do zatrudnienia. Dla nich praca jest jedną z części wygodnego życia, a nie celem samym w sobie, by zapewnić utrzymanie, dlatego tak ważna staje się ogólna atmosfera w miejscu pracy.

Kierownik Biura Karier UwB Marcelina Wojno wyjaśnia, że choć wciąż mówi się o rynku pracownika, to jednak dotyczy to raczej wykształconych specjalistów. Dlatego już od pierwszych lat studiów zachęca się studentów do podejmowania nawet bezpłatnych praktyk w dobrych firmach. To zdobywanie doświadczenia, które cały czas odgrywa dużą rolę w rekrutacji.

Pytani przez nas studenci przyznają, że poszukują pracy, która pozwoli im realizować swoje pasje, dlatego interesuje ich na przykład elastyczny czas pracy czy wręcz praca zdalna. Przyznają też, że są skłonni zarabiać mniej niż u konkurencji w zamian za przyjazną atmosferę.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców

4.05.2022, 14:00

Prawo pracy ma chronić zarówno pracownika jak i pracodawcę, określa nie tylko prawa pracownicze, ale również prawa i obowiązki pracodawcy. Przypomnimy je w audycji Masz Prawo.


Białostockie szkoły zachęcają do nauki zawodu

28.04.2022, 10:45

Chcą pokazać, że kształcenie w konkretnym zawodzie przynosi wiele korzyści. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku zorganizowało Festiwal białostockich szkół zawodowych.


W 2022 r. na rynku pracy w Podlaskiem poszukiwani będą specjaliści z fachem w ręku

9.01.2022, 06:56

Na rynku pracy w Podlaskiem poszukiwani będą przede wszystkim specjaliści z fachem w ręku. Tak wynika z Barometru Zawodów na ten rok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów

vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok