Radio Białystok | Wiadomości | Kobieta z województwa podlaskiego oskarżyła kilka ministerstw o bierność wobec zmian klimatycznych

Kobieta z województwa podlaskiego oskarżyła kilka ministerstw o bierność wobec zmian klimatycznych

autor: Paweł Wądołowski

18.05.2022, 07:43, akt. 08:02

To pierwsza tego typu sprawa sądowa w Polsce. Grupa obywateli oskarżyła kilka ministerstw m.in. o bierność wobec zmian klimatycznych. Ma to - według obywateli - wpływ na ograniczenie ich wolności.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Sędzia Jan Leszczewski mówi o sprawie - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed łomżyńskim sądem odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa pochodzącej z naszego województwa kobiety.

Jak mówi prezes Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jan Leszczewski - roszczenia podzielone są na trzy części. Pierwsza to zobowiązanie strony oskarżonej do zaprzestania naruszania dóbr kobiety, czyli np. prawa do poszanowania życia rodzinnego i wolności, swobodnego przemieszczania się.


- Naruszenie dobra osobistego w postaci wolności polega na odczuwalnych zmianach klimatu w postaci ulewnych deszczy. które zalewają jej posiadłość, dostają się do ujęć wody, uniemożliwiają jej dostęp do wody, w postaci coraz częstszych i nasilający się upałów i susz, które doprowadzają do niebezpieczeństwa pożaru, a także do burzy piaskowych, które dotykają ją bezpośrednio naruszając jej zdrowie, dostając się do oczu i do gardła - mówi Jan Leszczewski.Według kobiety, zmiany klimatyczne powodują, że nie może sama decydować o sobie i swobodnie się przemieszczać - relacjonuje sędzia Jan Leszczewski.


- Na skutek tych wszelkich zmian klimatycznych każda sfera jej życia może być naruszona tymi zjawiskami. Powódka swobodnie nie może decydować kiedy chce wyjść z domu, często porywiste wiatry i burze uniemożliwiają jej wyjście z posesji. Tak samo z powodu burz piaskowych pojawiają się dolegliwości związane ze stanem bezpieczeństwa, chociażby przy poruszaniu się - mówi Jan Leszczewski.


 
Drugą częścią pozwu jest ustanie odpowiedzialności pozwanych ministerstw za skutki zmian klimatu. Kobieta domaga się także zadośćuczynienia za naruszanie jej dóbr w symbolicznej kwocie jednego złotego.

Sąd wezwał obie strony do złożenia pisemnych stanowisk. Po zapoznaniu się z nimi - wyznaczy termin rozprawy.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed nami załamanie pogody - burze z gradem i porywisty wiatr

12.05.2022, 07:59

Podlascy synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem i silnymi porywami wiatru. Jak mówi Wiesław Winnicki z Białostockiego Biura Prognoz miejscami może być niebezpiecznie.


Zawieje i zamiecie śnieżne w Podlaskiem

21.01.2022, 07:38

Na podlaskich drogach jest w piątek (21.01) ślisko, choć jak informują drogowcy, są przejezdne. W ciągu dnia jazdę utrudniać mogą jednak zawieje i zamiecie śnieżne.


Prawie 140 razy interweniowali strażacy po wichurach w Podlaskiem

22.10.2021, 07:22

Uszkodzone dachy, powalone na drogi konary - prawie 140 razy interweniowali strażacy po wichurach, które przeszły nad naszym regionem.


Członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pikietują w Białymstoku

24.09.2021, 12:24

To jedno z największych tego typu wydarzeń od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Na całym świecie aktywiści z ruchu "Fridays for Future" strajkują w obronie klimatu.


Konferencja "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim"

25.08.2021, 15:58

Będzie można pozyskać pieniądze na zieleń i działania związane z wodą. A wszystko po to, by łagodzić ekstremalne zjawiska pogodowe. A takich w ostatnim czasie w Podlaskiem nie brakuje. I m.in. o tym rozmawiali w środę (25.08) w Białymstoku uczestnicy konferencji "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim”.


Gwałtownie wzrósł stan rzeki Białej płynącej przez Białystok

4.08.2021, 18:55

Po opadach deszczu sięgających ok. 30 mm gwałtownie wzrósł w środę (04.08) poziom rzeki Białej płynącej przez Białystok – poinformował na twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok