Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd zajmował się skargami w sprawie braku zgody na wjazd do strefy przygranicznej

Białostocki sąd zajmował się skargami w sprawie braku zgody na wjazd do strefy przygranicznej

autor: Marta Nazarko

19.05.2022, 19:53, akt. 19:57

Komendant Straży Granicznej w Narewce dopuścił się bezczynności - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Przyznał w ten sposób rację literaturaznawczyni Urszuli Glensk.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Białostocki sąd zajmował się skargami w sprawie braku zgody na wjazd do strefy przygranicznej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Urszula Glensk kilkakrotnie wnosiła o wyrażenie zgody na wjazd do przygranicznej strefy objętej zakazem przebywania. Odmawiano jej, ale nie wydano stosownej decyzji. Podobną skargę - ale na odmowę wjazdu - złożyła europosłanka Janina Ochojska. W jej przypadku chodziło o placówkę w Mielniku. Tej skargi sąd merytorycznie nie rozpoznał i odrzucił ją z przyczyn formalnych.

Urszula Glensk prosiła o zgodę na wjazd do strefy przygranicznej z uwagi na prowadzone badania do przygotowywanej publikacji naukowej. Odmówiono jej, ale nie otrzymała takiej decyzji na piśmie i z uzasadnieniem.

- Chciałam podkreślić lekceważący stosunek Komendanta Straży Granicznej do moich próśb, traktowanie protekcjonalne, unikanie kontaktu, granie na zwłokę - mówiła Urszula Glensk. 

Sąd przyznał, że można tu mówić o bezczynności i zobowiązał komendanta SG w Narewce do wydania stosownej decyzji administracyjnej.

Takiej właśnie decyzji zabrakło też w przypadku Janiny Ochojskiej. Ona swój wniosek wysłała mailem i tak otrzymała odpowiedź. Nie można tego jednak nazwać decyzją administracyjną, dlatego sąd w ogóle nie rozpatrywał tej skargi. 

- W tym przypadku, zdaniem sądu, powinna być wydana decyzja administracyjna, której cech pismo to nie posiada. Pismo to jest pismem informacyjnym, rodzajem komunikatu, nieformalną odpowiedzią na nieformalny wniosek - mówiła sędzia Elżbieta Lemańska.

Janina Ochojska swoją prośbę o zgodę na wjazd do strefy przygranicznej argumentowała potrzebą spotkania z lokalną społecznością, by sprawdzić, jak wygląda tam codzienne życie, a także jak przebiegają prace przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.

Decyzje sądu w obu tych przypadkach są nieprawomocne.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok