Radio Białystok | Wiadomości | Obrońca zaskarżył wyrok bez zawieszenia za zastrzelenie psa

Obrońca zaskarżył wyrok bez zawieszenia za zastrzelenie psa

21.05.2022, 12:36, akt. 12:39

Będzie ciąg dalszy procesu 40-latka z Białegostoku oskarżonego o zastrzelenie z broni śrutowej psa swojej matki. W styczniu sąd pierwszej instancji skazał go nieprawomocnie na pół roku więzienia bez zawieszenia; wyrok zaskarżył obrońca.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


Apelacja trafiła już do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Termin jej rozpoznania nie został jeszcze wyznaczony - wynika z informacji uzyskanych w tym sądzie.

Przestępstwo zgłosiła w październiku 2020 roku matka oskarżonego. Informowała wówczas policjantów, że podejrzewa syna o zabicie jej psa, wskazała też miejsce zakopania zwłok zwierzęcia na jej posesji.

Okazało się, że przyczyną śmierci niedużego psa była rana postrzałowa. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Oskarżyła 40-latka o uśmiercenie psa ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi do 5 lat więzienia.

Oskarżony nie przyznał się do zarzutów. Obrona chciała uniewinnienia (powoływała się na brak dowodów i na konflikt w rodzinie, jako powód zeznań obciążających), białostocki sąd rejonowy uznał jednak winę oskarżonego i skazał go nieprawomocnie na pół roku więzienia.

Wpływ na karę miała też wcześniejsza karalność 40-latka. Sąd zastosował jednak kwalifikację łagodniejszą, niż przyjęła prokuratura, biorąc pod uwagę opinię biegłego weterynarza, który ocenił, że zwierzę nie cierpiało, bo niemal do razu doszło do zgonu.

Sąd pierwszej instancji ocenił, że co prawda nie było dowodów bezpośrednich (np. świadków zastrzelenia psa), ale możliwe było udowodnienie winy - w sposób nie budzący wątpliwości - poprzez ciąg poszlak (dowodów pośrednich), które jednoznacznie wskazują na sprawstwo oskarżonego.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd skazał mężczyznę oskarżonego o zastrzelenie psa

20.01.2022, 18:01

Pół roku ma spędzić w więzieniu 40-latek oskarżony o to, że zastrzelił psa swojej matki, po czym zakopał w ogródku. Podczas rozprawy mężczyzna nie przyznał się do winy, wcześniej przyznał się natomiast swoim bliskim.


W sądzie w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki

24.06.2021, 17:09

Miał zabić zwierzę ze szczególnym okrucieństwem - oskarżony nie przyznaje się do winy. W Sądzie Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki.


39-letni białostoczanin stanie przed sądem pod zarzutem zabicia psa matki

22.01.2021, 12:30

Jak ustalili prokuratorzy, 39-letni mieszkaniec Białegostoku zastrzelił psa z nieustalonej broni śrutowej. Oskarżonemu grozi do 5 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie prowadziła od października Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe.


Białostoczanin miał zabić psa matki - grozi mu do 5 lat więzienia

28.10.2020, 11:05

Nawet 5 lat więzienia grozi białostoczaninowi podejrzanemu o zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok