Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie coraz chętniej inwestują w zagraniczne nieruchomości

Białostoczanie coraz chętniej inwestują w zagraniczne nieruchomości

autor: Adam Janczewski

23.05.2022, 11:14, akt. 11:20

Znacznie wzrosło zainteresowanie apartamentami za granicą. Do białostockich biur nieruchomości zgłasza się coraz więcej osób, które rozważają takie inwestycje.

fot. vectorfusionart/stock.adobe.com
fot. vectorfusionart/stock.adobe.com


0:00
0:00
Białostoczanie coraz chętniej inwestują w zagraniczne nieruchomości - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zainteresowanie jest nieporównywalnie większe - przyznają eksperci z białostockich biur nieruchomości. 

-Przed rosyjską inwazją na Ukrainę mieliśmy kilka takich zapytań w miesiącu, po 24 lutego mamy kilka zapytać dziennie -  szacuje Tomasz Makałus z biura Korona Nieruchomości, który od lat sprzedaje apartamenty w Hiszpanii.

Z kolei Przemysław Smalkowski z biura Express House uważa, że na wzrost zainteresowania nieruchomościami za granicą mają wpływ trzy czynniki - obawa przed wojną, obawa przed wysoką inflacją i utratą wartości pieniądza, a także chęć zarabiania na wynajmie krótkoterminowym turystom. Ekspert podkreśla, że białostoczanie zainteresowani są przede wszystkim nieruchomościami w ciepłych krajach na południu Europy - w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, czy na Cyprze. 

Białostoczanie pytają o apartamenty zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

-Głównie to mieszkania blisko morza, w kurortach, z tarasem, z widokiem na morze - wylicza Alicja Brzezowska z biura Express House.

Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że zagraniczne mieszkania wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków, ponieważ ich cena jest porównywalna do tych w kraju.

-Na Cyprze mieszkanie w standardzie "pod klucz" - z pościelą, talerzami, to koszt 8-9 tysięcy złotych za metr kwadratowy - podaje przykład Przemysław Smalkowski.

Tomasz Makałus zwraca uwagę, że ceny zagranicznych nieruchomości, tak jak polskich, ciągle rosną. 

-Na rynku hiszpańskim, zanim to było modne, byliśmy w stanie zaoferować kawalerkę w cenie 40 tys. euro - teraz wydaje się to abstrakcją. Jeżeli chcemy kupić coś w miarę blisko centrum miasta, linii brzegowej, czy plaży, to musimy ten budżet mieć zdecydowanie większy, ale i tak mówimy o kwocie 100 tys. euro, czyli to ceny porównywalne z rynkiem polskim - szacuje ekspert.

Nieruchomościami zagranicznymi zainteresowani są nie tylko Polacy - pośrednicy podkreślają, że to trend ogólnoeuropejski, a to może mieć wpływ na dalszy wzrost cen zagranicznych nieruchomości. Wciąż może być to jednak opłacalna inwestycja - uważa ekonomistka dr Ewa Tokajuk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. 

-To relatywnie bezpieczna inwestycja. W zależności od kraju, czy regionu, w którym kupilibyśmy nieruchomość, to zwrot takiej nieruchomości jest od kilku do kilkunastu lat - tłumaczy ekonomistka. 

Jak dodaje dr Ewa Tokajuk należy również pamiętać o tym, że transakcje zagraniczne zawierane są w zagranicznej walucie - najczęściej w euro. 

-Będziemy w euro dostawać pieniądze z tytułu najmu. Gdybyśmy zaciągnęli kredyt, to będziemy ten kredyt też spłacać w euro. Jeżeli kupimy za gotówkę, to będziemy mieli dochody w euro i jeżeli złotówka jeszcze będzie traciła na wartości, to ta nieruchomość będzie się nam szybciej zwracała - szacuje naukowiec z Politechniki Białostockiej. 

Podkreśla również, że zagraniczna nieruchomość to przede wszystkim inwestycja dla tych, którzy mają gotówkę. Nie wszystkie banki - w Polsce i za granicą chcą przyznawać kredyty na tego typu zakupy.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Eksperci prognozują - ceny nieruchomości prędko nie spadną

11.01.2022, 10:55

W tym roku nie ma co liczyć na obniżki cen mieszkań - prognozują eksperci. Na rynku białostockim, tak jak w całej Polsce, nieruchomości prawdopodobnie będą coraz droższe - w najlepszym dla klientów wypadku - utrzymają się obecne ceny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok