Radio Białystok | Wiadomości | Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy ma się zakończyć w tym miesiącu [zdjęcia, wideo]

Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy ma się zakończyć w tym miesiącu [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

2.06.2022, 10:41, akt. 11:22

Do końca czerwca na polsko-białoruskiej granicy ma być gotowa zapora techniczna. Płot o wysokości ponad 5 metrów jest już na blisko 110 km z zaplanowanych 186 km. W pozostałych miejscach ciągle trwa budowa.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Na polsko-białoruskiej granicy powstaje zapora techniczna - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zbudowano ponad 100 km zapory

Na polsko-białoruskiej granicy - jak podaje Straż Graniczna - jest już blisko 110 km gotowej zapory. Ponad 5-metrowy płot zakończony zwojem drutu żyletkowego jest m.in. w okolicach wsi Tołcze w gminie Kuźnica, gdzie jako pierwsze rozpoczęły się prace pod koniec stycznia.Zapora ma ograniczyć nielegalną migrację z Białorusi i pomóc Straży Granicznej w codziennej służbie - mówi st. chor. sztab. Michał Bura z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


- Zapora przede wszystkim da nam czas na reakcję. Jeżeli nielegalna migracja nie zmniejszy się, to dzięki zaporze będziemy mieli więcej czasu na podjęcie szybszych działań - mówi st. chor. sztab. Michał Bura.


Funkcjonariusze Straży Granicznej dodają, że o ile wcześniej służby białoruskie próbowały w ukryciu podwozić migrantów pod granicę, tak teraz kompletnie z tym się nie kryją i jawnie podwożą migrantów w miejsca, w których wydaje im się, że migranci będą mogli nielegalnie przedostać się do Polski.


Jemen, Dżibuti, Erytrea, Algieria, Mongolia - m.in. z tych krajów są nielegalni migranci


Codziennie granicę polsko-białoruską próbuje nielegalnie przekroczyć od kilku do kilkudziesięciu osób z najróżniejszych krajów na świecie - mówi komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzej Jakubaszek.


- To są ludzie z różnych państwa świata, głównie z Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu i państwa afrykańskich. Są m.in. obywatele Jemenu, Syrii. Mamy coraz więcej Syryjczyków, którzy mają wizy rosyjskie i przybywają z Rosji. Są też osoby z Iraku, Afganistanu czy nawet Wybrzeża Kości Słoniowej i Gambii - wylicza gen. Andrzej Jakubaszek.


W ostatnim dniu maja polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 50 nielegalnych migrantów.


- Ujawnieni nielegalni migranci przedstawiali prawdziwą mieszankę kulturową i etniczną. Pochodzili z Konga, Gwinei, Kamerunu, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Syrii, Mongolii, Turcji, Jemenu, Dżibuti, Afganistanu, Erytrei, Gambii, Algierii, Iranu i Tunezji - wyliczają przedstawiciele Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Nowe drogi dojazdowe do granicy

Nielegalną migrację ma ograniczyć płot zwieńczony drutem żyletkowym. Gen. Andrzej Jakubaszek dodaje, że wybudowano też nową drogę techniczną wzdłuż całej zapory.


- To jest coś, co będzie wartością na lata. Proszę też zauważyć, że poza drogą techniczną, która biegnie wzdłuż linii granicy państwowej, wojska inżynieryjne odnowiły też sieć dróg dojazdowych. To są drogi gruntowe, które tworzą sieć dróg, po których będziemy poruszać się szybciej zabezpieczając linię granicy państwowej - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


Straż Graniczna zapewnia, że inwestycję uda się zrealizować w terminie, czyli do końca czerwca. Później będzie montowana zapora elektroniczna, czyli system m.in. kamer i czujników.

Koszt całej inwestycji to 1,6 mld zł.
| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

31.05.2022, 08:44

10 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (30.05) dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała Straż Graniczna. Kolejną grupę cudzoziemców, która przeszła na polską stronę, zatrzymano we wtorek (31.05).


SG: 21 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

30.05.2022, 08:56

21 cudzoziemców próbowało w niedzielę (29.05) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to obywatele Erytrei, Kamerunu, Nigerii i Syrii - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.


Straż Graniczna: siedem osób próbowało w sobotę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

29.05.2022, 15:50

Siedem osób próbowało w sobotę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi - podała w niedzielę (29.05) na Twitterze Straż Graniczna. Byli to migranci z Sudanu, Erytrei, Iraku oraz Syrii.


Szef MON: Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją [zdjęcia]

27.05.2022, 15:52

Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją i pokazywać, że fake newsy służą interesom agresora - mówił w piątek (27.05) szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę WOT, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności.


SG: 26 kolejnych osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski [wideo]

27.05.2022, 09:33

26 cudzoziemców próbowało w czwartek (26.05) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią na odcinkach, za których ochronę odpowiadają placówki graniczne w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Szudziałowie - podała Straż Graniczna.


20 cudzoziemców próbowało w środę przedostać się z Białorusi do Polski

26.05.2022, 13:11

20 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w czwartek rano Straż Graniczna. SG zatrzymała też kolejnego kuriera przewożącego migrantów.


Podlaski Oddział Straży Granicznej świętował 31. rocznicę istnienia [zdjęcia]

24.05.2022, 17:45

Były awanse, odznaczenia i okolicznościowe przemówienia. Podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej świętowali w Białymstoku 31. rocznicę powstania tej formacji.


28 osób próbowało dostać się nielegalnie przez granicę z Białorusi do Polski

24.05.2022, 09:06

28 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (24.05) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Pięciu Jemeńczyków próbowało dostać się do naszego kraju przez rzekę Bug.


40-osobowa grupa rzucała kamieniami i kijami w polskie patrole

25.04.2022, 11:21

45 cudzoziemców próbowało w niedzielę (24.04) dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała Straż Graniczna. Natomiast w poniedziałek (25.04) 40-osobowa grupa rzucała kamieniami i kijami w polskie patrole.


Jest umowa na budowę bariery elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy

24.03.2022, 17:25

Będzie to kolejne zabezpieczenie na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna podpisała w czwartek (24.03) umowę z wykonawcą na budowę bariery elektronicznej.


Premier na granicy: Wszyscy widzą, że Polska broni wschodniej flanki NATO [zdjęcia, wideo]

16.02.2022, 09:39

"Polska granica to jest świętość. Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość" - mówił w środę (16.02) premier Mateusz Morawiecki przy polsko-białoruskiej granicy.


Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

27.01.2022, 16:00

Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się budowa bariery. "Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. Teraz budowane jest około 20 kilometrów równocześnie" - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok