Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita białostocki: To rodzina jest pierwszym seminarium

Metropolita białostocki: To rodzina jest pierwszym seminarium

16.06.2022, 13:44, akt. 13:50

O problemie braku powołań kapłańskich - widocznym już również w Polsce - mówił metropolita białostocki abp Józef Guzdek w homilii wygłoszonej w czasie miejskich uroczystości Bożego Ciała w Białymstoku. "To rodzina jest pierwszym seminarium" - podkreślał hierarcha.

źródło: ArchiBial.pl/Teresa Margańska
źródło: ArchiBial.pl/Teresa Margańska

Swoje kazanie abp Guzdek poświęcił różnym aspektom wierności; mówił o wierności małżonków, zobowiązaniach rodziców wynikających z sakramentu chrztu i młodzieży - po sakramencie bierzmowania. Ale też zwracał uwagę, że w święto Bożego Ciała pytanie o wierność powinien zadać sobie każdy kapłan - "sługa Eucharystii".

Mówiąc o przyjęciu sakramentu kapłaństwa abp Guzdek powiedział, że księża wypowiadali wówczas "piękne słowa". "Ale dziś trzeba zadać sobie pytanie o czyny, o naszą wierność Chrystusowi i Kościołowi" - zaznaczył metropolita.

Zwracał uwagę, że obecnie wypełniają się słowa Chrystusa, że "żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało". "Na Zachodzie Europy postępuje proces łączenia parafii, zamykania, a nawet burzenia kościołów, brakuje kapłanów. W naszej ojczyźnie seminaria pustoszeją, rozpoczął się proces łączenia małych parafii. A co będzie za lat dziesięć, dwadzieścia?" - pytał hierarcha.

"Mamy świadomość, że o wszystko, czego potrzebujemy w wymiarze ekonomicznym, społecznym i politycznym, możemy zwrócić się do wielu osób. Kapłana prosi się o Chrystusa, który jest ukryty pod postacią chleba" - mówił. Podkreślał, że każdy biskup poprzez sytuację w seminarium duchownym, poprzez powołania "widzi i ocenia kondycję duchową powierzonego mu Kościoła".

"Łaska licznych i świętych powołań kapłańskich pozwala mu patrzeć z ufnością w przyszłość. Radością biskupa jest, gdy pan Bóg daje Kościołowi powołania, a brak tych, którzy odpowiedzą na nie pozytywnie, zawsze budzi troskę i niepokój" - mówił, prosząc o modlitwę o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego.

"Potraktujmy procesje przemierzające ulicami naszego miasta jako usilne błaganie w intencji młodych, którzy w głębi swej duszy usłyszą zaproszenie Chrystusa "pójdź za mną", aby mieli odwagę pójść za głosem powołania" - dodał abp Guzdek.

Podkreślał, że warunkiem nowych powołań jest świętość rodzin. "Bo to rodzina jest pierwszym seminarium, kolebką kapłańskiego powołania" - mówił. Powiedział też, że każdemu "Bóg powierzył do wypełnienia jakąś misję". "Jak sprostać powierzonym zadaniom, co robić, aby wierności nie zamienić na sukces, a świętości na wygody? Jak dochować wierności obietnicy złożonej Bogu i ludziom? Nie inaczej jak przez wierność Eucharystii. Coniedzielna msza, częsta komunia i adoracja najświętszego sakramentu są dla nas najpewniejszą gwarancją wierności, harmonii i pokoju" - zakończył metropolita białostocki.

W czasie mszy świętej poprzedzającej procesję z okazji święta Bożego Ciała, odprawionej na ołtarzu polowym przed bazyliką archikatedralną w Białymstoku, modlono się m.in. o pokój na Ukrainie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystość Bożego Ciała - procesje z Najświętszym Sakramentem [zdjęcia]

16.06.2022, 07:58

Ulicami wsi i miast przeszły w czwartek (16.06) procesje do czterech ołtarzy - wierni podążali w barwnym orszaku za Przenajświętszym Sakramentem niesionym w monstrancji.


Duchowni z Archidiecezji Białostockiej modlili się w Sokółce o uświęcenie kapłanów i nowe powołania

9.06.2022, 16:50

O uświęcenie kapłanów i nowe powołania modlili się w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce duchowni z Archidiecezji Białostockiej.


Arcybiskup Józef Guzdek wręczył nominacje nowym proboszczom

9.06.2022, 14:05

Arcybiskup, metropolita białostocki Józef Guzdek wręczył w czwartek (09.06) w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej nominacje nowym proboszczom. Przy wręczaniu obecny był bp Henryk Ciereszko oraz kanclerz Kurii ks. prał. Andrzej Kakareko.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok