Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku obradowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

W Białymstoku obradowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

22.06.2022, 15:08, akt. 16:03

Rozpoczynające się wakacje to dobry czas, aby szeroko przypominać o tym, że do końca września można korzystać z bonu turystycznego - powiedziała szefowa senackiej Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Maria Koc w środę (22.06) podczas konferencji prasowej w Białymstoku.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
W Białymstoku obradowała senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Komisja obradowała w Białymstoku na wyjazdowym posiedzeniu, którego tematem jest "Polski Bon Turystyczny wsparciem gospodarczym w dobie pandemii. Podsumowanie efektów społeczno-gospodarczych programu". Senatorowie z komisji odbywali także spotkania z przedstawicielami branży turystycznej.

Przewodnicząca senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Maria Koc (PiS) powiedziała na konferencji prasowej, że z bonu turystycznego w ciągu dwóch lat działania skorzystało w Polsce 80 proc. uprawnionych.

Senator przypomniała, że to rządowy program, który jest "odpowiedzią" na problemy branży turystycznej w związku z pandemią koronawirusa i różnymi ograniczeniami, które się z tym wiązały.


Program ten w 80 proc. został już zrealizowany. Z 4 mln 400 bonów turystycznych 80 proc. zostało wykorzystane. Dzięki temu do branży turystycznej trafiło już 2 mld 300 mln zł pomocy finansowej. Ale to także duży program społeczny, który trafił do polskich rodzin, ponieważ bony trafiają do polskich dzieci i dzięki temu też polskie rodziny mogły korzystając z tego bonu po prostu skorzystać z wypoczynku letniego, zimowego" - powiedziała szefowa komisji.


Maria Koc przypomniała, że bon jest ważny do 30 września 2022 r. Można go wykorzystać w ok. 30 tysiącach obiektów, podmiotów z branży turystycznej w całym kraju.


To jest czas, żeby promować polski bon turystyczny, promować go intensywnie, właśnie teraz u progu wakacji - powiedziała Maria Koc.


W Podlaskiem bon wykorzystała dotychczas mniej niż połowa uprawnionych. Senator Koc powiedziała, że promocja bonu w regionie jest także np. rolą regionalnej organizacji turystycznej, samorządów, także mediów. Przypomniała, że bon turystyczny to 500 zł na dziecko i 1 tys. zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.


Jest to na pewno w przypadku wyjazdu rodzinnego jakiś zastrzyk finansowy, który na pewno pomoże przy organizowaniu wypoczynku letniego, weekendowego - powiedziała Maria Koc.


Pieniędzy nie dostaje się do ręki, bon trzeba aktywować elektronicznie. Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Anna Salamończyk-Mochel powiedziała, że organizacja jako nadzorująca program, intensyfikuje jego promocję w mediach, ale także bezpośrednio wśród rodzin z dziećmi.


W związku z tym ten krótki okres, który nam pozostał całkowicie poświęcamy na to, żeby poinformować jeszcze tych, którzy nie aktywowali bonu - mówiła Anna Salamończyk-Mochel.


Wiceprezes POT przypomniała także, że aby skorzystać z bonu trzeba się zarejestrować w systemie PUE ZUS, a bon to 16-cyfrowy kod, który jest aktywowany, a pieniądze wpływają bezpośrednio do przedsiębiorcy turystycznego.


Wiemy doskonale, jak bardzo dobrze się przyjął ten program i chcieliśmy o tym dyskutować, rozmawiać, jak w dalszych etapach możemy wspierać zarówno polskie rodziny jak i branżę turystyczną - powiedział podlaski senator PiS Mariusz Gromko.


Mariusz Gromko dodał, że przy okazji wyjazdowego posiedzenia członkowie senackiej komisji spotykają się w Supraślu, Sokółce i Tykocinie z samorządowcami, przedstawicielami branży turystycznej, aby rozmawiać o ich oczekiwaniach na działania, wsparcie tej branży na najbliższy czas, promocję województwa podlaskiego w branży. We wtorek byli w Ciechanowcu.

"Wszędzie tam rozmawiamy o turystyce. Uważamy, że jest to bardzo ważna gałąź gospodarki, jeśli chodzi o Podlasie. Chcemy to rozwijać, chcemy promować Podlasie" - mówił senator Gromko. Dodał, że w rejonie Krynek senatorowie mają także wizytować budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej.

W środę (22.06) przed Pałacem Branickich w Białymstoku można oglądać - przez jeden dzień - otwartą wystawę "Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP". Potem, przez tydzień, wystawa będzie pokazywana w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polregio uruchomi niemal sto dodatkowych połączeń w czasie wakacji

21.06.2022, 15:02

Największy polski przewoźnik kolejowy - Polregio, uruchomi w sezonie wakacyjnym niemal sto nowych połączeń do najbardziej popularnych kierunków turystycznych - poinformowała we wtorek (21.06) kolejowa spółka. W sumie będzie to oznaczało uruchomienie 5 tys. 460 dodatkowych pociągów. Wakacyjne trasy od 1 lipca ruszą na Podlasiu.


Witold Karczewski

21.06.2022, 07:37

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.


W Podlaskiem wielu rodziców nadal nie wykorzystało swoich bonów turystycznych

1.01.2022, 08:31

Wielu rodziców z województwa podlaskiego nadal nie wykorzystało swoich bonów turystycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok