Radio Białystok | Wiadomości | "Rogata Karta Rowerowa" - szkolenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych

"Rogata Karta Rowerowa" - szkolenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych

autor: Grzegorz Pilat

23.06.2022, 15:30, akt. 15:34

To propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą legalnie jeździć rowerem lub hulajnogą elektryczną, a nie mają uprawnień. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku rozpoczął szkolenia pt. "Rogata Karta Rowerowa".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Specjalne kursy są potrzebne, bo zmieniły się przepisy ruchu drogowego i jazda rowerem lub hulajnogą bez uprawnień grozi mandatem. A wciąż wielu młodych ludzi nie ma takiej karty - zauważa dyrektor białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek.


Dane z 2021 roku wskazują, że do egzaminów podchodzi tylko około 50 procent nastolatków, a zdaje go około 60 procent. Kiedy dziecko skończy szkołę podstawową szansą na uzyskanie karty rowerowej jest WORD. Kiedy nastolatek chce w wakacje zarobić rozwożąc jedzenie lub zakupy albo wybrać się na rowerową wycieczkę potrzeba karty rowerowej staje się paląca. Dlatego WORD w Białymstoku rozpoczyna zapisy na egzamin na kartę rowerową dla wszystkich chętnych. Pierwsze odbędą się 29 i 30 czerwca w miasteczku ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Składa się z testu teoretycznego i praktycznego. Każdy może przygotować się do egzaminu eksternistycznie przeglądając materiały edukacyjne i bazę pytań na stronie WORD Białystok. Koszt egzaminu, wydania karty rowerowej oraz certyfikatu to 100 zł. Jeżeli jednak kandydat nie jest pewien swoich sił i chce skorzystać przed egzaminem ze szkolenia, to WORD zorganizuje dodatkowe zajęcia online przygotowujące do egzaminu - wyjaśnia Przemysław Sarosiek.


Za jazdę bez uprawnień młodzieży od 10 do 17 roku życia policjanci mogą skierować wniosek o ukaranie do sądu rodzinnego.

Szczegóły szkoleń są na stronie internetowej białostockiego WORD-u.

Partnerem kursów jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Weekend Bezpiecznej Jazdy 2022

2.07.2022, 19:37

W dniach 2-3 lipca WORD BIAŁYSTOK przeprowadzi warsztaty przeznaczone dla 10 kierowców jednośladów kat. A oraz 12 kierowców pojazdów osobowych kat. B. W ramach zajęć uczestnicy nauczą się, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach w ruchu drogowym.


Bezpłatne kursy dla nauczycieli, którzy szkolą i egzaminują uczniów na kartę rowerową

26.05.2022, 19:50

Podlascy policjanci przypominają, że nastolatkowie między 10. a 18. rokiem życia, aby samodzielnie jeździć rowerem, muszą mieć kartę rowerową. Od początku roku przepis ten dotyczy też m.in. użytkowników elektronicznych hulajnóg.


Białostocki WORD ma cztery marki samochodów do zdawania egzaminów

19.05.2022, 13:52

To jedyny WORD w kraju, w którym jest taka możliwość. Duży wybór samochodów ma ułatwić zdawanie egzaminów i częściowo redukować stres w ich trakcie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok