Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsi turyści i mieszkańcy mogli zobaczyć w Suwałkach nową wystawę o Marii Konopnickiej

Pierwsi turyści i mieszkańcy mogli zobaczyć w Suwałkach nową wystawę o Marii Konopnickiej

autor: Iza Kosakowska

7.08.2022, 07:13, akt. 07:34

Pierwsi turyści i mieszkańcy mogli zobaczyć w sobotę (6.08) w Suwałkach nową, stałą wystawę o Marii Konopnickiej. Chociaż to jeszcze nieoficjalne otwarcie, to z okazji obchodów dnia miasta, muzeum imienia poetki udostępniło zwiedzającym przedpremierowo przygotowywaną od wielu miesięcy nowoczesną, multimedialną ekspozycję.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Pierwsi turyści i mieszkańcy mogli zobaczyć w Suwałkach nową wystawę o Marii Konopnickiej - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ekspozycja to kilka sal przedstawiających kolejne etapy życia pisarki. W jednej z nich można zobaczyć białe, naturalnej wielkości postaci wydrukowane na drukarce 3D. Jest też m.in. pomieszczenie z hologramem małej Marii Wasiłowskiej.

Jak wyjaśnia kierownik suwalskiego muzeum Magdalena Wołowska-Rusińska - ta wystawa to próba pokazania autorki "Roty” czy bajek dla dzieci jako kobiety, matki z problemami wychowawczymi i pisarki, która musiała zarabiać na utrzymanie rodziny - kobiety silnej i odważnej. 
 

Wciąż trwają ostatnie już prace nad wystawą. Jak zapewnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski - to kosmetyczne wykończenie, konieczne jest jeszcze m.in. pokrycie podłóg specjalną żywicą. Wszystko będzie gotowe za 2 tygodnie.

Oficjalne otwarcie stałej wystawy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej "Pieśń o domu" odbędzie się 19 sierpnia.

 Przypomnijmy, pierwszym terminem oddania wystawy był październik ubiegłego roku, jednak względu na pandemię, a potem także przedłużające się prace adaptacyjne termin był wielokrotnie przekładany.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowe spojrzenie na twórczość Marii Konopnickiej

22.07.2022, 11:40

Mimo że wiersze znajdujące się w tomie zatytułowanym „Ta ziemia” są znane od dawna. Prezentacja odbyła się wczoraj (21.07) suwalskim muzeum imienia poetki.


Stare wiersze w nowej książce

20.07.2022, 08:07

"Ta Ziemia" - to nowa książka z twórczością Marii Konopnickiej, która jutro (21.07) zostanie zaprezentowana w suwalskim muzeum jej imienia.


Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

22.06.2022, 17:04

Muzeum im. Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku w rodzinnym domu pisarki przy ulicy Tadeusza Kościuszki w sercu Suwałk.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok