Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł "Marsz Godności" organizowany przez Białorusinów [zdjęcia, wideo]

Ulicami Białegostoku przeszedł "Marsz Godności" organizowany przez Białorusinów [zdjęcia, wideo]

autor: Źmicier Kościn

7.08.2022, 08:00, akt. 23:43

Przeszli ulicami Białegostoku, by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi w Białorusi i zwrócić uwagę na represje za naszą wschodnią granicą. Kilkaset osób wzięło udział w niedzielę (7.08) w "Marszu Godności" zorganizowanym przez Białorusinów mieszkających w stolicy regionu.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł "Marsz Godności" organizowany przez Białorusinów - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uczestnicy protestu z biało-czerwono-białymi sztandarami i zdjęciami więźniów politycznych przeszli sprzed pomnika Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki do konsulatu Białorusi przy ulicy Elektrycznej. Jedno z haseł protestujących brzmiało: "Nie zapomnimy, nie wybaczymy"."Pieśni przebudzenia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera KościnaBiałostocki "Marsz Godności" jest jednym z 30 wydarzeń z okazji drugiej rocznicy wyborów w Białorusi zorganizowanych na całym świecie, w tym m.in. w Warszawie, Brukseli, Berlinie czy Waszyngtonie.

9 sierpnia 2020 roku po fałszowaniu wyborów w Białorusi wybuchły protesty, które po kilku miesiącach zostały stłumione przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Zginęło wówczas sześć osób, około 50 tysięcy trafiło do aresztu. Obecnie w białoruskich więzieniach z powodów politycznych znajduje kilka tysięcy osób. Około 150 tysięcy opuściło kraj po 2020 roku.


| red: mag, zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi

26.07.2022, 09:02

Nie tracą nadziei i wychodzą protestować. Kilkanaście osób spotkało się w poniedziałek (25.07) wieczorem obok pomnika księdza Jerzego Popiełuszki w Białymstoku podczas akcji solidarnościowej z uwięzionymi w białoruskich więzieniach - liderami mniejszości polskiej - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem.


Na Białorusi może dochodzić do kolejnych dewastacji grobów polskich żołnierzy AK

18.07.2022, 13:55

Obawiamy się, że takich sytuacji będzie więcej - tak o niszczeniu polskich grobów żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.


Przedstawiciele białoruskiej i ukraińskiej diaspory protestowali przed konsulatem Białorusi w Białymstoku

12.06.2022, 18:14

Wspominali zabitych żołnierzy i cywilów, a także manifestowali swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji. Przedstawiciele białoruskiej i ukraińskiej diaspory protestowali przed konsulatem Białorusi w Białymstoku.


Białoruska diaspora w Białymstoku solidaryzuje się z więźniami politycznymi na Białorusi

10.04.2022, 16:46

Ponad 40 wzięło udział w niedzielnej (10.04) pikiecie przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok