Radio Białystok | Wiadomości | 31 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

31 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

7.08.2022, 08:38, akt. 08:40

31 cudzoziemców, m.in. obywateli Erytrei i Egiptu, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w niedzielę (07.08) rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

źródło: SG
źródło: SG

Jak podała SG na Twitterze, wśród zatrzymanych cudzoziemców była 18-osobowa grupa, która przeszła do Polski przez rozlewiska rzeki na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży.Natomiast na terenie ochranianym przez SG w Narewce pogranicznicy zatrzymali kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. SG informuje, że Białorusin przewoził obywatela Etiopii i Jemenu.

Z danych SG wynika, że w sierpniu prób przedostania się przez polsko-białoruską granicę do Polski odnotowano ponad 180, a od początku roku ponad 7,1 tys.

Kończą się odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obywatele m.in. Maroka i Gwinei chcieli nielegalnie dostać się do Polski

5.08.2022, 09:22

Straż Graniczna informuje, że 75 cudzoziemców próbowało w czwartek (4.0) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Maroka i Gwinei. Największa, licząca 31 osób grupa, została zatrzymana po przejściu przez granicę w okolicach Białowieży.


Na Suwalszczyźnie strażnicy graniczni zatrzymują coraz więcej kurierów, którzy nielegalnie przewożą cudzoziemców

3.08.2022, 13:15

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów, którzy nielegalnie przewożą cudzoziemców przez polsko-litewską granicę. W tym roku zatrzymano już 54 osoby, czyli o jedną więcej niż w całym ubiegłym roku.


Od początku roku prawie wszyscy cudzoziemcy na Białoruś dostają się z Rosji

3.08.2022, 09:37

Od początku roku obserwujemy, że cudzoziemcy, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską prawie w 100 proc. dostali się na Białoruś z Rosji - powiedziała rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok