Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowe Kolegium Odwoławcze: Ekolodzy nie mają podstaw prawnych do zablokowania budowy spalarni w Suwałkach

Samorządowe Kolegium Odwoławcze: Ekolodzy nie mają podstaw prawnych do zablokowania budowy spalarni w Suwałkach

autor: Marcin Kapuściński

10.08.2022, 12:26, akt. 16:42

Ekolodzy nie mają podstaw prawnych do zablokowania budowy spalarni odpadów w Suwałkach - informuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które za bezzasadne uznało argumenty przedstawione przez Towarzystwo na rzecz Ziemi.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Prezes suwalskiego SKO Grażyna Milewska przypomina, że pochodząca z Oświęcimia organizacja zaskarżyła wydaną przez miejskich urzędników decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

- Towarzystwo skonstruowało wiele zarzutów. Przede wszystkim nie zgadzało się z przyjętą oceną z raportu oddziaływania na środowisko odnoszącą się do wpływu tej inwestycji na klimat. Tu jednak trudno mówić o szczegółach, bo to specjalistyczne zagadnienia. Chodzi przede wszystkim o emisję zanieczyszczeń, które będą z tej spalarni emitowane. To główne zarzuty plus jeszcze zastrzeżenia proceduralne - mówi Grażyna Milewska.

Postępowanie wyjaśniające trwało kilkanaście tygodni.

- SKO uzyskało stanowisko autorów raportu na temat zarzutów czysto merytorycznych dotyczących emisji dwutlenku węgla. Uznało, że nie są to aż takie oddziaływania, które nie pozwalałyby na lokalizację tej inwestycji w takim miejscu. Kolegium podzieliło stanowisko prezydenta Suwałk w zakresie oceny oddziaływania i ustalenia środowiskowych uwarunkowań - dodaje Grażyna Milewska.

Ekolodzy z Oświęcimia decyzję SKO mogą teraz zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mają na to jeszcze niecały miesiąc.

| red: mik, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalski szpital poszukuje firmy utylizującej odpady medyczne

30.06.2022, 07:50

Kończy się bowiem umowa z dotychczasowym wykonawcą.


Ile kosztować będzie budowa spalarni śmieci w Suwałkach?

29.06.2022, 08:29

Przed taki pytaniem stoją władze miast, które ostateczną wycenę musiały przedstawić we wniosku o dofinansowanie skierowanym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok