Radio Białystok | Wiadomości | Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych chce przywrócić rady osiedli w Białymstoku

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych chce przywrócić rady osiedli w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

10.08.2022, 15:15, akt. 15:34

Zaczynają od otwartej dyskusji, której finałem ma być społeczna uchwała dotycząca reaktywacji rad osiedli w Białymstoku.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych chce zainicjować ponowne utworzenie rad osiedli w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych rozpoczął cykl otwartych spotkań ze społecznikami i mieszkańcami miasta, by wspólnie zainicjować ponowne utworzenie rad osiedli w Białymstoku.


- Czujemy, że pojawia się przestrzeń dla takiej inicjatywy. Jesteśmy dużym miastem, to jest prawie 300 tysięcy mieszkańców, i tak naprawdę głos osiedli nie zawsze jest słyszalny. Mam takie poczucie, że rośnie nasza świadomość i potrzeba sprawstwa. Chcemy decydować i mieć wpływ i te rady mogłyby być taką przestrzenią, że ten głos będzie słyszany - mówi Agnieszka Otapowicz z OWOP-u.


Rady osiedli w Białymstoku funkcjonowały do 2006 roku. Potem, po 10-letniej przerwie, je przywrócono, ale z powodu niskiej frekwencji udało się je powołać na mniej niż połowie miejskich osiedli. Od tamtej pory kolejnych wyborów nie zarządzano.

Były osiedlowy radny Maciej Rowiński-Jabłokow zauważa, że ówczesne rady osiedlowe pozbawione były realnych kompetencji, dlatego ewentualne przywrócenie musiałoby się wiązać ze sporymi zmianami. Wyjaśnia, że rady miały jedynie kompetencje opiniująco-doradcze i w praktyce nie miały żadnego realnego przełożenia na decyzje podejmowane przez władze miasta. Tylko nadanie im kompetencji decyzyjnych i wydzielenie specjalnego budżetu do dyspozycji pozwoliłoby na realne działanie.

Na inny problem z radami osiedli zwraca uwagę socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab. W jej opinii rady osiedli są "zbyt łakomym kąskiem" dla partii politycznych, które mogłyby sprowadzić wielką politykę na poziom osiedlowy. To - w jej opinii - hamowałoby społeczne zaangażowanie. Zauważa też, że zamiast reaktywowania niejako "fasadowych" rad osiedli lepsze byłoby usprawnienie procesu konsultacji społecznych, by angażowały one więcej mieszkańców.

Andrzej Matys z Urzędu Miejskiego w Białymstoku zauważył, że nie wszystkie miejskie rady osiedli funkcjonowały sprawnie. Część borykała się z wewnętrznymi tarciami i nie były w stanie niczego wypracować, z kolei inne skutecznie wpływały na decyzje podejmowane przez władze miasta.

Decyzje o rozpisaniu wyborów do rad osiedli podejmują miejscy radni. W ostatnich latach takich uchwał nie było, natomiast w poprzednich latach, mimo wymaganego progu frekwencyjnego na poziomie 2 proc., rady osiedli udało się powołać tylko na 11 spośród 29 osiedli w mieście. Inicjatywa OWOP-u dotyczy ich ewentualnej reaktywacji w zmienionej formie. Dyskusje nad projektem uchwały obywatelskiej właśnie się rozpoczęły i może wziąć w nich udział każdy. 

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej OWOP-u.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami w Białymstoku, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie?

1.11.2021, 09:51

To próba wskrzeszenia umierających starych, drewnianych i murowanych domów w Białymstoku. Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie? Konsultacje z mieszkańcami miasta prowadzi na ten temat kilka białostockich organizacji.


Białostocki Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych działa już od 20 lat

12.09.2019, 11:29

Uczą jak założyć własne stowarzyszenie, pomagają napisać statut czy zgromadzić niezbędne dokumenty. Podpowiadają jak zdobyć pieniądze, przeprowadzić zbiórkę publiczną czy zorganizować dużą imprezę. Wierzą, że w każdej osobie i w każdej wspólnocie jest potencjał i pomagają go rozwijać.


Trzeba mieć pomysł - OWOP wspiera ciekawe inicjatywy

6.06.2019, 18:35

Organizacje pozarządowe jak i osoby niezrzeszone mogą korzystać z pomocy Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w realizacji wielu inicjatyw społecznych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP
Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

Pakowanie paczek do "Gwiazdki z książką", fot. Monika Kalicka
REGION
29.09.2022, 11:51, akt. 11:56

Druga edycja akcji "Czytanie ma głos"

Źródło: Archiwum
SUWAŁKI
28.09.2022, 20:52, akt. 21:15

Suwałki mają nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok