Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach otwarto nową siedzibę Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku

W Suwałkach otwarto nową siedzibę Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku

autor: Marcin Kapuściński

5.09.2022, 15:39, akt. 18:23

Mieszkańcy Suwalszczyzny będą pewniejsi co do wagi sprzedanych produktów, a przedsiębiorcy szybciej zalegalizują urządzenia pomiarowe. Stanie się tak za sprawą nowej siedziby Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku, którą otwarto w poniedziałek (05.09) w Suwałkach.

Otwarcie zamiejscowego oddziału Urzędu Miar w Suwałkach, fot. Marcin Kapuściński
Otwarcie zamiejscowego oddziału Urzędu Miar w Suwałkach, fot. Marcin Kapuściński

Dyrektor tej instytucji Mirosław Wnorowski podkreśla, że do niedawna handlowcy z północy regionu musieli w tym celu odwiedzać stolicę województwa.

- Oszczędność całodniowej wyprawy i dystans 270 kilometrów,  m.in. z punktu widzenia ekonomicznego, pozwala postawić zdecydowaną tezę, że taki urząd powinien mieścić się Suwałkach. Nie jesteśmy zwykłą instytucją, ale punktem zabezpieczającym rzetelność pomiarów. Tak, aby kilogram ustanowiony przez wzorzec państwowy był odzwierciedlony w sklepie. Każdy z nas chciałby przecież, żeby miara była rzetelnie odmierzona. Zarówno w sklepie, jak i na stacji paliw - mówi Mirosław Wnorowski.

Wydział zamiejscowy Urzędu Miar działa w Suwałkach od 2019 roku. Pełniący obowiązki naczelnika placówki Rafał Kapuściński liczy, że dzięki większej siedzibie i nowemu wyposażeniu z jej usług skorzysta jeszcze więcej osób.

- Rocznie przyjmujemy około 1000 wniosków odnośnie legalizacji przyrządów pomiarowych. Z Suwałk i okolic, bo działamy w trzech powiatach - suwalskim, sejneńskim i augustowskim. Zyskujemy coraz to nowych petentów. Przybywa ich około 30 proc. rocznie. Można u nas zalegalizować przyrządy pomiarowe. Np. różnego rodzaju wagi samochodowe, sklepowe, analityczne i laboratoryjne. Legalizujemy też stacje paliw oraz odmierzacze gazu.

Wydział zamiejscowy Urzędu Miar mieści się przy ulicy Pułaskiego 73 w budynku po byłej siedzibie straży pożarnej.

| red: kap, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


100-lecie utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku i Światowy Dzień Metrologii na Politechnice Białostockiej

23.05.2022, 14:19

Światowy Dzień Metrologii, czyli Święto Miar i Wag obchodzone jest 20 maja każdego roku. W Białymstoku obchodzone będzie w Politechnice Białostockiej, na Wydziale Elektrycznym. Święto metrologów zbiega się ze 100-leciem Urzędu Miar W Białymstoku. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się 23 maja 2022 roku, w poniedziałek, w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym.


100-lecie Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku

23.05.2022, 12:17

Na co dzień nie zastanawiamy się nad ich praca, ale to oni dbają o to, by kilogram był kilogramem, a metr metrem - Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku obchodzi swoje 100-lecie istnienia.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok