Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem powstaną dwa kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

W Podlaskiem powstaną dwa kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

autor: Michał Buraczewski

23.09.2022, 14:45, akt. 15:03

W Podlaskiem będą kolejne dwa ośrodki, w których pomoc - także całodobową - otrzymają osoby z niepełnosprawnościami. Centra opiekuńczo-mieszkalne powstaną w Krasnopolu na Suwalszczyźnie i w Pęchratce Polskiej w powiecie zambrowskim.

fot. Krzysztof Pogorzelski / PUW
fot. Krzysztof Pogorzelski / PUW


0:00
0:00
W Podlaskiem powstaną dwa kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Placówki są tworzone przy wsparciu z Funduszu Solidarnościowego. Umowy na dotacje podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

To szósta i siódma umowa w Podlaskiem na dofinansowanie tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


- Cieszę się, że ten program, który jest realizowany wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej od 2019 roku w naszym województwie cieszy się dużą popularnością. (...) Te ośrodki opiekuńczo-mieszkalne mają taki charakter, że łączą w sobie cechy opieki dziennej z możliwością zapewnienia opieki całodobowej - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


W Podlaskiem działa już jeden tego typu ośrodek - w Daniłowie Dużym koło Łap. Kolejne powstają w gminach Perlejewo, Stawiski, Ciechanowiec i Drohiczyn. Teraz tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych rozpoczynają władze gmin Krasnopol i Szumowo. 

Ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych dotacji pozwoli pokryć 80 procent planowanych kosztów utworzenia ośrodka w Pęchratce Polskiej - mówi wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman.


- Centrum będzie utworzone w budynku po byłej szkole podstawowej. Ta szkoła z ogromną tradycją funkcjonowała do 2019 roku, ale demografia zrobiła swoje, musiała zostać zamknięta. (...) W tym budynku na całodobowy pobyt będzie mogło liczyć 5 osób, a 20 osób będzie mogło otrzymywać pomoc dzienną - mówił wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman.


Trzy miejsca całodobowego pobytu i 12 miejsc opieki dziennej będzie utworzonych w ośrodku w Krasnopolu na Suwalszczyźnie. Powstanie on także w budynku po szkole podstawowej.

To odpowiedź na problemy wynikające ze zmian demograficznych - mówi wójt Krasnopola Karol Szrajbert.


- Notujemy wzrost liczby osób starszych, a co się z tym wiąże - niekoniecznie pełnosprawnych, które mają orzeczone różne stopnie niepełnosprawności - mówił wójt Krasnopola Karol Szrajbert.


W przypadku Krasnopola dotacja wynosząca ponad 2 miliony 600 tysięcy złotych pokryje prawie wszystkie koszty związane z utworzeniem ośrodka. Obie inwestycje mają być gotowe w 2024 roku.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Perlejewie powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

29.12.2020, 15:35

Do końca 2022 r. centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych, które ma służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji tych osób, powstanie w Perlejewie – poinformowano we wtorek (29.12) na konferencji prasowej. Będzie to druga taka placówka w regionie.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok