Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość nałożenia paliusza arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi [zdjęcia]

Uroczystość nałożenia paliusza arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi [zdjęcia]

autor: Dominika Dębska

25.09.2022, 08:33, akt. 20:13

To nowy zwyczaj w kościele, który ma podkreślić więź łączącą metropolitę z jego archidiecezją. W niedzielę (25.09) w białostockiej katedrze arcybiskup Józef Guzdek odebrał z rąk nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Salvatore Pennacchio paliusz.

fot. Teresa Margańska/archibial.pl
fot. Teresa Margańska/archibial.pl


0:00
0:00
Uroczystość nałożenia paliusza arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak podkreśla papież Franciszek, paliusz jest znakiem jedności ze świętym Piotrem i przypomina o misji pasterza, który oddaje życie za owce (...). Metropolita nie otrzymuje dodatkowej władzy, ale wraz z wzięciem paliusza na jego ramionach będzie spoczywać troska o sprawy Kościoła na terenie białostockiej prowincji kościelnej - mówił nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.


W skład tej prowincji - oprócz Archidiecezji Białostockiej, wchodzą też diecezje: łomżyńska i drohiczyńska. W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi z tych diecezji, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Paliusz to element stroju metropolity, który ma bogatą symbolikę - wyjaśnia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii ks. Karol Kondracikowski.


To jest wełniana długa wstęga z wyszytymi sześcioma czarnymi krzyżami, którą zakłada arcybiskup na swoje ramiona. Ta szarfa symbolizuje więź każdego metropolity z głową Kościoła, którą jest papież. Chodzi tu też o podkreślenie sukcesji, czyli sięganie do czasów św. Piotra - mówi ks. Karol Kondracikowski.


Paliusze poświęcane są przez papieża i uroczyście przekazywane w Rzymie nowo mianowanym metropolitom w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która ma miejsce 29 czerwca. W tym roku z Polski tylko abp Guzdek otrzymał paliusz.

Według tradycji paliusz był nakładany nowym metropolitom przez papieża właśnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w bazylice św. Piotra w Rzymie. Decyzją papieża Franciszka od 2015 roku paliusz jest wtedy wręczany arcybiskupowi metropolicie, a nakładany - w jego własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.

W okolicznościowej homilii abp Józef Guzdek, który Archidiecezję Białostocką objął kanonicznie we wrześniu ub. roku, wspominał uroczystość wręczenia mu paliusza i kazanie wygłoszone wówczas przez papieża. Jak mówił, Franciszek wezwał wtedy "do szybkiego powstania i wyjścia z więzienia przyzwyczajeń i nawyków, wskazał, że należy odrzucić duchową przeciętność, brak entuzjazmu dla misji, letniość i bezwład".


Kościół powinien być wspólnotą powitań, a nie pożegnań. Kościół jest szpitalem polowym, gdzie opatruje się poranionych duchowo, aby wrócili do pełni sił oraz jedności z Bogiem i Kościołem. Życie chrześcijan jest walką o przekaz i zachowanie wiary oraz życie wieczne - mówił metropolita białostocki.


Podkreślał, że "nie można głosić Ewangelii wybiórczo, ani też zaniżać wymagań stawianych przez Chrystusa". Użył słów papieża, który przestrzegał przed "destylowaniem Ewangelii, by uczynić ją neutralną".

Nawiązując do krzyży wyszytych na paliuszu mówił, że "najcięższe krzyże współczesnego biskupa" i jego troska, to m.in. zmniejszająca się liczba wiernych podczas niedzielnych nabożeństw, wyludniające się miejscowości i związana z tym perspektywa łączenia parafii. "Tych krzyży jest wiele, ale nie ma powodu do frustracji i pesymizmu" - zastrzegł metropolita.


Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów, osób konsekrowanych. Rozwija się wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, umieralnią dusz, coraz bardziej przestronną i komfortową - powiedział abp Guzdek.


Mówił m.in., że na pierwszy rok studiów do seminarium duchownego zgłosiło się ośmiu kandydatów, najwięcej od kilku lat; dużą frekwencję wiernych odnotowano na pielgrzymkach, m.in. do Częstochowy i Wilna, aktywnie działa Caritas Archidiecezji Białostockiej. "Istnieje ogromna przepaść między opinią prezentowaną przez niektóre media a życiem w duchu Ewangelii i praktykowaniem wiary przez tak wielu wyznawców Chrystusa" - dodał hierarcha.

Józef Guzdek jest szóstym w kolejności metropolitą Archidiecezji Białostockiej. Zastąpił arcybiskupa Tadeusza Wojdę, gdy ten został metropolitą gdańskim.


źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W niedzielę uroczystość nałożenia paliusza arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi

20.09.2022, 14:06

W niedzielę, 25 września w archikatedrze w Białymstoku odbędzie się uroczystość nałożenia paliusza tamtejszemu metropolicie, arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi. Aktu dokona nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.


Papież Franciszek poświęci paliusze i wręczy je arcybiskupom - wśród nich jest abp Józef Guzdek

29.06.2022, 12:22

W środę (29.06) papież Franciszek poświęci paliusze i wręczy je arcybiskupom - metropolitom mianowanym w ostatnim roku. Wśród nich jest metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


Uroczyste nałożenie paliusza białostockiemu metropolicie abp. Tadeuszowi Wojdzie

5.11.2017, 07:18

W archikatedrze w Białymstoku odbyła się w niedzielę uroczystość nałożenia paliusza metropolicie, arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie. Paliusz to symbol misji pasterskiej i więzi ze Stolicą Apostolską.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok