Radio Białystok | Wiadomości | Uciążliwe lokatorki muszą sprzedać mieszkanie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Uciążliwe lokatorki muszą sprzedać mieszkanie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku

autor: Marta Nazarko

27.09.2022, 17:00, akt. 18:54

Właścicielki mieszkania na jednym z białostockich osiedli, z którego od lat wydobywa się uciążliwy odór - muszą je sprzedać. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku uwzględniając pozew spółdzielni mieszkaniowej.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Uciążliwe lokatorki muszą sprzedać mieszkanie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedna z lokatorek w mieszkaniu w bloku przy ul. Kozłowej, gromadziła rzeczy przyniesione ze śmietników, na balkonie było zepsute jedzenie. Sąsiedzi od kilkunastu lat składali skargi, pisząc o straszliwym odorze i insektach.

Latem ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Białymstoku, uwzględnił powództwo spółdzielni mieszkaniowej i kazał sprzedać mieszkanie w drodze licytacji. Właścicielki złożyły apelację. 

Jak mówiła przed sądem jedna z nich - sytuacja już się zmieniła, bo od dwóch lat mieszka w innym miejscu, a ponadto korzysta z opieki psychiatryczno-psychologicznej. 


- Ja od kilku lat pozostaję pod opieką poradni i jest skutek tego. Te moje zaburzenia, które były do tej pory, ustępują - zapewniała kobieta.


Zdaniem sądu jednak ta okoliczność nie wpływa na sytuację sąsiadów. Jak podkreślała sędzia Grażyna Wołosowicz - jeżeli właściciel lokalu w sposób rażący i uporczywy doprowadza do sytuacji, w której korzystanie z innych lokali jest uciążliwe, spółdzielnia może żądać sprzedaży tego mieszkania w drodze licytacji.


- Przepis ten jest wyrazem ochrony właścicieli lokali, którzy nie są w stanie funkcjonować z uwagi na niewłaściwe zachowanie innego właściciela lokalu - mówiła sędzia. 


Sędzia zwracała też uwagę, że mimo iż kobieta od dawna mieszka w innym miejscu, sytuacja sąsiadów wcale się nie poprawiła. Nadal skarżą się oni na okropny odór. Jedna z sąsiadek musi mieć cały czas otwarte okno. 

Ponadto pracownicy administracji nie mogą przeprowadzać w tym mieszkaniu dorocznych przeglądów instalacji, ponieważ właścicielka im to uniemożliwia. Taka sytuacja zaś stwarza zagrożenie dla pozostałych lokatorów. 

Sąd wskazał też, że kobieta ma inne mieszkanie, a zatem może sprzedać to przy ul. Kozłowej.

Wyrok jest prawomocny.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi - czterech mężczyzn odpowie przed sądem

27.09.2022, 07:41

Wszyscy oskarżeni w sprawie gigantycznego przemytu papierosów z Białorusi do Polski chcą dobrowolnie poddać się karze. We wtorek (27.09) przed sądem w Sokółce rozpoczął się proces w tej sprawie.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok