Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku szukają chętnego do prowadzenia jadłodzielni

Władze Białegostoku szukają chętnego do prowadzenia jadłodzielni

4.12.2022, 15:13, akt. 15:15

Białostocki magistrat szuka chętnego do prowadzenia jadłodzielni w 2023 r. – wynika z danych zamieszczonych na stronie miasta. Zainteresowani mogą składać oferty do 21 grudnia.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Jadłodzielnia, czyli miejsce, gdzie można zostawić produkty żywnościowe, by mogli je wykorzystać potrzebujący, działa w Białymstoku od połowy 2018 r. Lokal, w którym działa, jest w centrum Białegostoku przy ul. Krakowskiej 1, w pobliżu prowadzonego przez miasto Centrum Aktywności Społecznej (CAS).

Jadłodzielnia czynna jest sześć dni w tygodniu. W lokalu są lodówki i półki na żywność. Każdy może pozostawić niezagospodarowaną żywność nadającą się do jedzenia – jak podaje miasto – m.in. produkty zapakowane fabrycznie, suche (kasze, ryże, makarony, mąki, słodycze) w nieuszkodzonych opakowaniach, zapakowane pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, oryginalnie zamknięte sery, jogurty i twarogi.

Obecna umowa na prowadzenie jadłodzielni obowiązuje do końca roku. Miasto ogłosiło nowy konkurs na prowadzenie tego miejsca od 2 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, chce przeznaczyć na to 50 tys. zł – wynika z danych zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Białystok.

Mogą się do niego zgłaszać m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne czy spółki akcyjne. Do zadań będzie należało m.in. otwieranie i zamykanie punktu i przegląd przynoszonego jedzenia, przede wszystkim pod kątem przydatności do spożycia.

Wśród zadań jest też pozyskiwanie darczyńców wśród mieszkańców Białegostoku i firma, a także prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie niemarnowania żywności. Miasto chce też, by przygotowywane materiały były w formie dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, przy użyciu jasnych sformułowań, czytelnych piktogramów oraz w alfabecie Braille’a.

Oferty można składać do 21 grudnia.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jedzenie, które zostało po świętach, można przynieść do białostockiej Jadłodzielni

18.04.2022, 07:57

Jeśli przygotowaliśmy na święta za dużo jedzenia - podzielmy się. Możemy je przynieść do białostockiej Jadłodzielni przy ul. Krakowskiej.


Jak nie marnować żywności

22.10.2021, 18:30

Ponad 5 mnl ton - tyle jedzenia wyrzucamy w ciągu roku w Polsce. Tak wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska. Przyczyn marnowania żywności jest wiele. Często robimy za duże zakupy czy przegapiamy termin przydatności produktów.


Jedzenie, które zostało po świętach, można przekazać do białostockich jadłodzielni

27.12.2020, 09:39

Pierogi, sałatka jarzynowa czy makowiec. Zamiast wyrzucać, można podzielić się świątecznym jedzeniem z potrzebującymi. Mieszkańcy Białegostoku przyznają, że choć starają się nie marnować produktów spożywczych, to nie wykluczają podzielenia się żywnością z ubogimi.


Obchodzimy Światowy Dzień Żywności

16.10.2020, 16:00

Tego dnia mamy zwrócić szczególną uwagę m.in. na problem marnowania jedzenia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
26.01.2023, 12:28, akt. 12:31

Planetarium UwB dostępne dla każdegoźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok