Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęły się finały 31. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

W Białymstoku rozpoczęły się finały 31. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

5.12.2022, 16:48, akt. 16:53

Dwudziestu recytatorów z dziewięciu krajów weźmie udział w rozpoczętych w poniedziałek (05.12) po południu w Białymstoku finałach 31. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" im. Adama Mickiewicza.

Fot. Źmicier Kościn
Fot. Źmicier Kościn


0:00
0:00
Trwa 31. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy" - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Większość uczestników przyjechała do Białegostoku w poniedziałek, niektórzy będą dojeżdżać jeszcze we wtorek - poinformowała prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska.

Do soboty wszyscy będą brać udział w warsztatach teatralnych, ze sztuki mówienia i interpretacji tekstu, oglądać spektakle, spotykać się z rówieśnikami, poznawać Białystok. W środę, 7 grudnia, w Teatrze Wierszalin w Supraślu, odbędzie się finałowy konkurs. Recytatorzy będą walczyć o Grand Prix, nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za recytację utworu Adama Mickiewicza. Gala konkursu odbędzie się w sobotę 10 grudnia.

Główny cel konkursu "Kresy" to popularyzacja polszczyzny, literatury polskiej wśród Polaków za granicą, ale też działanie na rzecz podtrzymywania ich tożsamości narodowej.

Eliminacje konkursowe odbyły się w jedenastu krajach, ale do Białegostoku przyjeżdżają uczestnicy z dziewięciu: Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Rumunii, Ukrainy i Mołdawii.

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie - wojny w Ukrainie, problemów na Białorusi - udało się w tych krajach przeprowadzić eliminacje konkursowe. Na Ukrainie recytatorzy nagrywali filmiki z recytacjami i nadsyłali na eliminacje. Nie było "Kresów" w Rosji, bo Wspólnota Polska nie może tam działać.

"Kresy" mają swoją tradycję. To jest konkurs, ale wszyscy dobrze wiemy, że nie chodzi tylko o rywalizację poetycką, tylko jest to spotkanie pokazujące pewną deklarację też tożsamościową i językową" - mówiła w ostatnią środę na zapowiadającej finały konferencji prasowej Anna Kietlińska.

Dodała, że w obecnej trudnej sytuacji politycznej na wschodzie cele konkursu związane z tożsamością "wyostrzyły się". "My zawsze mówiliśmy, że to jest taka forma deklaracji, przynależności do pewnej rodziny posługującej się językiem, mającej też określoną tradycję" - zwraca uwagę Kietlińska.

"Kresy" powstały przed wieloma laty jako przedsięwzięcie, którego jednym z celów było też uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza - przypominają organizatorzy. "Koło się zatoczyło. Mamy dwusetną rocznicę, tylko że wydania "Ballad i romansów" - dodała Kietlińska. Trwa również Rok Romantyzmu Polskiego.

Pierwsze "Kresy", zainicjowane przed laty przez Towarzystwo Kultury Teatralnej, rozpoczynały się spotkaniami w domach kultury, tegoroczny konkurs sięga do tamtej tradycji. Finały zaczynają się bowiem w poniedziałek spotkaniem teatralnym i integracyjnym w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grand Prix "Kresów" dla recytatora z Litwy

11.12.2021, 18:48

Hubert Niewierowicz z Litwy otrzymał Grand Prix 30. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (11.12) zakończył się w Białymstoku. W finale, który ze względu na pandemię odbył się online, wzięło udział 30 recytatorów z ośmiu krajów.


Uczestnicy konkursu recytatorskiego "Kresy" spotkali się online na wspólnej wigilii

8.12.2021, 18:40

Spotkali się wirtualnie, każdy ze swojego domu w innym państwie. Uczestnicy konkursu recytatorskiego imienia Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy "Kresy" wzięli udział w spotkaniu wigilijnym.


Poznaliśmy laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

12.12.2020, 07:22

Artur Dowgiało z Litwy zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (12.12) zakończył się w Białymstoku. W finale, który ze względu na pandemię odbył się w formie online, wzięło udział 25 recytatorów z dziewięciu krajów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok