Radio Białystok | Wiadomości | Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022

Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022

6.12.2022, 11:56, akt. 12:10

Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, dyrygent Łukasz Borowicz, reżyserka Maria Dłużewska i poeta, pieśniarz Leszek Długosz otrzymali w poniedziałek (5.12) Nagrody Mediów Publicznych. "Ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury" - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

fot. mat. pras.
fot. mat. pras.

Podczas gali, która odbyła się w poniedziałek (5.12) w warszawskiej siedzibie TVP, ogłoszono laureatów Nagród Mediów
Publicznych 2022. Statuetka w kategorii "Słowo", ufundowana przez PAP, trafiła do socjologa prof. Andrzeja Zybertowicza. Kapituła doceniła go za to, że "pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością". 

Twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą, ani niezwykłą, tylko literaturą faktu. Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie "naukowe" trendy - podano w uzasadnieniu.


Dyrygent Łukasz Borowicz odebrał nagrodę w kategorii "Muzyka", której fundatorem jest Polskie Radio. Jak przypomniano w uzasadnieniu nominacji, jego dyskografia liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin, m.in wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła Quartet, Ścierański Quartet. "Łukasz Borowicz – to dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki, również za granicą" - uznała kapituła.

W trakcie gali Borowicz podziękował Polskiemu Radiu i wszystkim muzykom, z którymi współpracował, ponieważ - jak zauważył - "dyrygent nie brzmi bez muzyków". Dodał, że bez wsparcia rozgłośni i występujących na jej antenie muzyków nie byłoby możliwe promowanie polskiej muzyki na całym świecie. 

To jest wielki wkład wszystkich polskich muzyków, znakomitych zespołów artystycznych Polskiego Radia, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Chóru Polskiego Radia, a także wszystkich innych znakomitych polskich zespołów. W tym momencie bardzo dziękuję także Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej, którą mam w tej chwili zaszczyt kierować jako dyrektor muzyczny" - powiedział. 


Statuetka w kategorii "Obraz", ufundowana przez TVP, powędrowała do reżyserki i scenarzystki Marii Dłużewskiej

Za twórczość dokumentalną o tematyce historycznej, otwartość na świat i dbałość o polskie dziedzictwo, za konsekwentne rozbudzanie świadomości, kreatywne wykorzystywanie nowoczesnych technik medialnych w umacnianiu postaw patriotycznych - brzmi uzasadnienie.


Statuetką w kategorii "Idea", przyznawaną przez prezesów 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, uhonorowano poetę, pieśniarza i kompozytora Leszka Długosza za "konsekwentne dowodzenie swoją wieloletnią działalnością artystyczną, że dziedzictwo kultury narodowej nie podlega potępieńczym swarom, lecz wartościom najwyższym, takim jak prawda, dobro i piękno".

Wyróżnienie w imieniu laureata odebrał dziennikarz Maciej Zdziarski. 

Kiedy w ubiegłym roku 11 listopada Leszek Długosz został przez prezydenta RP odznaczony najwyższym, najbardziej zaszczytnym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego, pomyślałem sobie, że to nagroda dla wspaniałego artysty, dla wielkiej osobowości i człowieka, który może być dla nas przykładem. Ale to także nagroda dla pewnej idei - tak jak nazywa się kategoria, w której Leszek Długosz dziś zwyciężył - aby radio publiczne łączyło nas w wielką wspólnotę ducha - wspomniał.


Podsumowując uroczystość, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaznaczył, że "ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury". 

Szef RMN wyraził również wdzięczność wobec pozostałych laureatów. 

Dziękuję też mediom publicznym, wszystkim spółkom mediów
publicznych za to, że tak szeroką, tak bogatą ofertę - a tu przykłady mieliśmy i wśród nominowanych i wśród laureatów - oferujecie państwo swoim odbiorcom. Dzięki temu zresztą, jesteście bardzo silni na rynku medialnym. Bo jak się okazuje nie tylko TVP - i bardzo dobrze, że TVP jest bardzo silna, jest numerem jeden - ale również Polskie Radio, jak wreszcie zrobiono badania prawdziwe, nieoparte na ankietach rozsyłanych przez media komercyjne (...) - okazało się, że Grupa Radiowa, bo tak trzeba traktować Programy Polskiego Radia, ma porównywalną słuchalność do tego lidera rynku, czyli RMF-u - ocenił.


Zwrócił też uwagę, że "jeżeli dodamy jeszcze słuchalność stacji regionalnych - to jest bezapelacyjny numer jeden na rynku radiowym". 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok