Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę w Suwałkach
W Suwałkach 43 osoby złożyły uroczystą przysięgę na placu 14. Pułku Przeciwpancernego. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
- Przysięga, którą dziś złożyłam odmieniła moja życie. Zawsze wiązałam swoją przyszłość z wojskiem i od zawsze chciałam bronić Ojczyzny. Studiowałam również bezpieczeństwo wewnętrzne - mówiła szeregowy Weronika Koronkiewicz.
Przysięgę wojskową złożył również Kamil Andrejczyk, prywatnie brat oszczepniczki Marii Andrejczyk.
- To jest początek mojej dalszej kariery, którą planuję. Chcę tutaj zostać i nadal rozwijać się w wojsku - mówi Kamil Andrejczyk.
Wzruszenia nie kryli również rodzice.
- Jesteśmy tacy dumni. Do tej pory słuchaliśmy hymnu narodowego, gdy Majka rzucała oszczepem, a teraz nasz syn chce bronić Ojczyzny. Cieszymy się, że przekazaliśmy mu wartości, które on teraz pielęgnuje - mówiła Małgorzata Andrejczyk.
- Przysięgę złożyło 43 żołnierzy. Miesiąc temu turnus rozpoczynało 50 żołnierzy, 7 z nich się wykruszyło. Z tych 43 żołnierzy 27 będzie szkoliło się nadal w ramach specjalistycznego szkolenia w Suwałkach, 7 żołnierzy jedzie do innych garnizonów i tam będzie kontynuowało szkolenie, natomiast 9 żołnierzy po złożeniu przysięgi zakończyło służbę przechodząc do rezerwy pasywnej - mówi dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach płk Krzysztof Świderski.
W uroczystości wziął także udział poseł PiS Jarosław Zieliński, który podkreślał, że decyzja o zastaniu żołnierzem to w dzisiejszych czasach akt niezwykłej odwagi i patriotyzmu.
- Dzisiaj, kiedy zagrożenie naszego bezpieczeństwa jest bardzo realne, kiedy blisko nas toczy się wojna, taka decyzja jest dowodem i patriotyzmu i odwagi. Dzisiaj to już nie jest tylko przygoda z wojskiem, to jest po prostu uznanie, że w razie potrzeby słowa przysięgi trzeba będzie wypełnić czynem - mówi poseł Jarosław Zieliński.
W sobotę, w całym kraju, ponad 3 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę wojskową.
Kolejne szkolenie podstawowe dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpocznie się 16 stycznia. Łącznie w przyszłym roku zaplanowano 6 turnusów.
| red: wsz