Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się montowanie perymetrii na granicy z Białorusią [wideo]

Kończy się montowanie perymetrii na granicy z Białorusią [wideo]

4.01.2023, 07:46, akt. 10:48

W 2022 roku Polska skończyła budowę fizycznej bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Obecnie kończy się montowanie perymetrii - poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemal niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" - napisał we wtorek (3.01) wieczorem na Twitterze Stanisław Żaryn.

W miniony piątek Straż Graniczna odebrała i uruchomiła kolejne dwa odcinki bariery elektronicznej o łącznej długości ponad 35 km w okolicy Mielnika i Czeremchy. Wcześniej SG włączyła cztery odcinki, które działają niedaleko Kuźnicy, Szudziałowa, Krynek i Nowego Dworu.

Bariera działa teraz na blisko 108 kilometrach. Granicę polsko-białoruską monitoruje tam ok. 1,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Sygnały z systemu spływają do Centrum Nadzoru w Białymstoku, które o sytuacji na granicy informuje patrole SG.
Fragmenty systemu w okolicy Mielnika i Czeremchy to ostatnie z odcinków, które SG odebrała w 2022 roku. Do uruchomienia pozostanie pięć, w sumie ok. 98 km. Według rzeczniczki SG porucznik Anny Michalskiej będą one gotowe do połowy stycznia.

Według wcześniejszych zapowiedzi cały system miał zostać uruchomiony do końca tego roku. Powodem przedłużenia prac, jak tłumaczyła porucznik Michalska, były opóźnienia w dostawie kamer termowizyjnych.
Barierę elektroniczną wykonuje Elektrotim, a jej koszt to ok. 343 mln zł. Docelowo ma zabezpieczyć około 206 kilometrów. Będzie wyposażona w ok. 3 tysięcy kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych.

Latem na podlaskiej części granicy z Białorusią ukończono zaporę fizyczną, czyli 5,5-metrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Ogrodzenie stoi na 186 kilometrach. Bariera elektroniczna obejmie również te odcinki, gdzie go nie ma, np. graniczne rzeki.

Zapora na granicy to odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim. Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna oddała do użytku kolejne odcinki elektronicznej bariery na granicy z Białorusią

30.12.2022, 15:57

To wzmocnienie ochrony polsko-białoruskiej granicy. W piątek (30.12) Straż Graniczna odebrała i uruchomiła kolejne dwa odcinki bariery elektronicznej o łącznej długości ponad 35 km w okolicy Mielnika i Czeremchy.


prof. Adam Bartnicki [wideo]

29.12.2022, 08:44

"Władimira Putina nie bardzo interesują kwestie ekonomiczne, gospodarcze. Jego bardziej interesuje to, żeby armia białoruska była zintegrowana z armią rosyjską, żeby terytorium Białorusi było przedłużeniem operacyjnym terytorium Federacji Rosyjskiej" - mówi prof. Adam Bartnicki.


Straż Graniczna nagrała, jak Białorusini podwożą migrantów pod granicę [wideo]

24.11.2022, 11:16

Białoruskie służby podwożą migrantów pod polsko-białoruską granicę. Film z takiej sytuacji publikuje Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
10.06.2023, 14:47, akt. 14:53

Powiatowy Dzień Strażaka w Jedwabnem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok