Radio Białystok | Wiadomości | To historyczne inwestycje - tak o budowie dwóch dróg szybkiego ruchu w powiecie sokólskim mówią politycy

To historyczne inwestycje - tak o budowie dwóch dróg szybkiego ruchu w powiecie sokólskim mówią politycy

autor: Marek Gąsiorowski

20.01.2023, 08:42, akt. 13:34

Budowa drogi ekspresowej S-19 i rozbudowa drogi krajowej nr 8 z Białegostoku do Augustowa to epokowe wydarzenia w dziejach powiatu sokólskiego. Tak mówił na spotkaniu z samorządowcami i parlamentarzystami w Suchowoli starosta sokólski Piotr Rećko.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zdaniem starosty te inwestycje przyczynią się do rozwoju Ziemi Sokólskiej. 

 - Te inwestycje sprawią, że nasz region i powiat znajdą się na ważnym szlaku transportowym z Chin, a to oznacza nowe miejsca pracy i rozwój regionu i powiatu - dodaje Piotr Rećko. 

Realizacja obu inwestycji, by odpowiadały one również lokalnym potrzebom była możliwa dzięki korektom planów pozostawionych przez poprzednią ekipę rządzącą - uważa obecny na spotkaniu wiceminister edukacji w rządzie PIS Dariusz Piontkowski.

 - Rząd PO i PSL wytyczył dość dziwny przebieg nowych odcinków S-19, nie dość, że dłuższy o ponad 50 km, to całkowicie ów wariant ignorował potrzeby lokalnego transportu. Dlatego wróciliśmy do tzw. staro-droża. S-8 na odcinku Białystok - Augustów to z kolei najbardziej uczęszczana trasa w regionie, zaraz po odcinku S-8 w kierunku Warszawy. Tu przebudowa była konieczna, co w grudniu ub. roku postanowił obecny rząd - mówi Dariusz Piontkowski. 

Rozbudowa trasy S-8 na odcinku Białystok - Augustów, oznacza budowę obwodnic kilku miejscowości, w tym Suchowoli. To dawno wyczekiwana inwestycja - mówi mieszkaniec miasteczka Sławomir Kraśnicki.

- Przez te wszystkie lata, w Suchowoli było wiele śmiertelnych wypadków, wszystko przez intensywny ruch samochodów, obwodnica da nam szansę na normalne życie - dodaje.

Droga S-19 to część europejskiej trasy Via Carpatia, łączącej północ Europy z Południem. Droga S-8 to jedna z najbardziej uczęszczanych arterii nie tylko w Podlaskiem, ale w całym kraju. Zaczyna się w województwie dolnośląskim, a kończy na północy naszego regionu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W 2023 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę ekspresówki z Sokółki do Dobrzyniewa i obwodnicy Białobrzegów

29.12.2022, 15:00

Ekspresówka z Sokółki do Dobrzyniewa i obwodnica miejscowości Białobrzegi - przetargi na budowę tych dwóch tras chcą ogłosić drogowcy w 2023 roku.


Droga ekspresowa z Białegostoku do Augustowa, Krajowy Plan Odbudowy, zmiany w Sądzie Najwyższym

19.12.2022, 12:05

Będą pieniądze na budowę drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem - zapewnia rząd. W tych Grach Politycznych pytania o tę ważną dla naszego regionu inwestycję, ale również o Krajowy Plan Odbudowy, zmiany w Sądzie Najwyższym i prezydenckie veto w sprawie nowelizacji prawa oświatowego.


Jarosław Zieliński

13.12.2022, 17:05

- Jest to przywrócenie racjonalnego i potrzebnego układu komunikacyjnego. Decyzja Rady Ministrów jest decyzją wiążącą i będzie realizowana - mówi poseł Jarosław Zieliński o decyzji ws. budowy trasy ekspresowej S8 Białystok - Augustów.


Powstanie trasa ekspresowa z Białegostoku do Raczek

13.12.2022, 12:59

Będzie trasa ekspresowa z Białegostoku przez Suchowolę i Augustów do Raczek. Ogłosił to premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy "Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok