Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Jurgiel sprzeciwia się federalizacji Europy

Krzysztof Jurgiel sprzeciwia się federalizacji Europy

autor: Grzegorz Pilat

22.01.2023, 20:40, akt. 20:46

Podlaski europoseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel sprzeciwia się federalizacji Europy. Ogłosił to podczas specjalnie zwołanej konferencji w podbiałostockich Kurianach.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Jego zdaniem decyzja Komisji Europejskiej ws. stworzenia jednego dużego europejskiego państwa będzie szkodliwa dla mniejszych członków Unii, takich jak Polska.

Wśród zagrożeń podlaski europoseł wymienia zniesienie jednomyślności głosowania w ważnych sprawach, takich jak np. podatki.


Jest to dla Polski kolejne działanie, które nie będzie służyło naszej pozycji w Europie, bo teraz jeszcze mamy możliwość blokowania czy też zgłaszania weta do szeregu spraw i to ma ulec zmianie. Osobiście zdecydowanie głosowałem przeciw, tak samo nasza frakcja - wyjaśnia Krzysztof Jurgiel.


Zdaniem podlaskiego europarlamentarzysty zmiany dotyczące jednomyślności głosowania i podejmowania decyzji spowodują, że większe państwa Unii Europejskiej będą narzucać swoje zdanie w najważniejszych sprawach.


Jest to po prostu niebezpieczne, będziemy dalej przeciwko temu występowali, bo zmiana traktatu oczywiście wymaga pewnych form prawnych, propozycji i jednomyślności państw. Jeśli to miałoby być zniesione, to znaczy, że Polska nie będzie podmiotem w Unii Europejskiej tylko przedmiotem, co będzie miało takie skutki, jak widzimy teraz podejmowane decyzje czy rezolucje w stosunku do Polski. Są one dla nas bardzo niekorzystne - dodaje Krzysztof Jurgiel.


W sprawie federalizacji Europy Komisja Europejska przyjęła odpowiednią rezolucję. Zdaniem europosła Krzysztofa Jurgiela Rada i Parlament Europejski będzie starał się wprowadzić w życie nowe przepisy do końca bieżącej kadencji.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy wzięli udział w konferencji na temat sytuacji w rolnictwie

22.01.2023, 17:58

To kolejne spotkanie, które miało przybliżyć między innymi jak pozyskać i wykorzystywać unijne pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej. Kilkadziesiąt osób - rolników, przedsiębiorców i samorządowców - wzięło udział w spotkaniu w podbiałostockich Kurianach na temat rozwoju obszarów wiejskich.


Kilkudziesięciu rolników i przedsiębiorców wzięło udział w spotkaniu na temat rozwoju obszarów wiejskich

28.12.2022, 18:10

Można było dowiedzieć się między innymi jak pozyskać i wykorzystywać unijne pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej. Kilkadziesiąt osób - rolników i przedsiębiorców - wzięło udział w spotkaniu w Bielsku Podlaskim na temat rozwoju obszarów wiejskich.


Krzysztof Jurgiel: rozszerzenie europejskiego systemu handlu emisjami jest szkodliwe dla Polski

27.06.2022, 16:20

Rozszerzenie europejskiego systemu handlu emisjami jest szkodliwe dla Polski. Tak ocenia podlaski europoseł Krzysztof Jurgiel.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok