Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyły się prace inwestycyjne w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Stacjonarne panele i postumenty, ale też multimedia. To m.in. tworzy nowy system ekspozycyjny wystaw czasowych Muzeum Pamięci Sybiru i kończy etap prac inwestycyjnych w tej placówce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Koszt tego systemu to ponad 900 tys. złotych - poinformował w środę (25.01) zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
- Sfinansowano go z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu miasta oraz środków własnych placówki - poinformował.
Jak mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, jest to przestrzeń nowoczesna, modułowa, dostosowana do różnego rodzaju wystaw. Zapowiedział też, że pierwsza wystawa czasowa będzie jesienią. Nie podał szczegółów, ale zdradził, że będzie dotyczyła kobiet.
Rocznie mają być jedna, maksymalnie dwie duże wystawy czasowe.
- Wystawa czasowa musi dorównać poziomem i odbić się podobnym echem jak otwarcie wystawy stałej - podkreślał prof. Wojciech Śleszyński.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarte zostało 17 września 2021 roku w powojskowych magazynach.
Główną część stanowi wystawa stała na powierzchni ok. 2 tys. mkw., która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.
Do tej pory placówkę zwiedziło ponad 50 tysięcy osób.
Fotografie przedstawiające osoby deportowane na Sybir, o których niewiele wiadomo - publikuje w internecie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dzięki pomocy czytelników udało się "odszyfrować" jedno z nich. Historycy podkreślają, że to bardzo ważne, bo w ten sposób udaje się dopisać historię.
Teksty publicystyczne, sylwetki, podcasty i zdjęcia - m.in. to można znaleźć w nowym portalu popularnonaukowym "Świat Sybiru". W środę (21.12) go zaprezentowano.