Radio Białystok | Wiadomości | Coraz mniej osób uczestniczy w mszach w podlaskich kościołach

Coraz mniej osób uczestniczy w mszach w podlaskich kościołach

autor: Dominika Dębska

28.01.2023, 15:15, akt. 15:24

W archidiecezji białostockiej blisko 40 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy świętej, podobnie w diecezji drohiczyńskiej. Nieco gorzej jest w diecezji łomżyńskiej - gdzie co niedzielę w kościele pojawia się blisko 35 proc. wiernych. To duży spadek frekwencji jeśli porównać ją do wyników sprzed pandemii.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Dane za 2021 rok opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Byłyby alarmujące gdyby nie fakt, że ludzi w kościołach liczono w jedną z październikowych niedziel, kiedy wciąż obowiązywały pandemiczne ograniczenia - zarówno w liczbie wiernych w przeliczeniu na powierzchnię świątyni, jak i nakaz noszenia maseczek.

Drugim ważnym wskaźnikiem, który podaje Instytut Statystyki, jest liczba wiernych przyjmujących komunię. W archidiecezji białostockiej - z sakramentu korzysta co piąty wierny, minimalnie gorzej jest w diecezji drohiczynskiej, najmniej wiernych - bo 16 proc. komunie przyjmuje w diecezji łomżyńskiej.

Mimo wszystko, udział ludzi w niedzielnej mszy w trzech podlaskich prowincjach kościelnych jest dużo wyższy niż średnia dla całego kraju. W Polsce ogółem do kościoła co niedzielę chodzi 28 proc. wiernych. Przed pandemią chodziło 37 proc.. Czy to trwały spadek, okaże się, kiedy poznamy dane z 2022 roku - wtedy podczas liczenia ludzi w kościołach nie obowiązywały już pandemiczne restrykcje. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ilu wiernych z archidiecezji białostockiej chodzi na niedzielne msze święte?

14.01.2019, 13:07

45 proc. wiernych archidiecezji białostockiej przychodzi na niedzielną mszę św. Co piąty wierny przyjmuje wówczas komunię - tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok