Radio Białystok | Wiadomości | Znamy najlepszych podlaskich wykonawców ubiegłego roku

Znamy najlepszych podlaskich wykonawców ubiegłego roku

2.02.2023, 08:04, akt. 12:56

Wiemy już kto jest najlepszym podlaskim wykonawcą 2022 roku - zdaniem przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej. Ankietę przeprowadził nasz redakcyjny kolega Andrzej Bajguz.

fot. Agata Awruk, Sylwia Krassowska, Monika Kalicka, archiwum: Jarmo
fot. Agata Awruk, Sylwia Krassowska, Monika Kalicka, archiwum: Jarmo

Wyniki corocznej ankiety poznaliśmy w audycji !pod powierzchnią! w Polskim Radiu Białystok. Głosowało kilkadziesiąt osób - artystów, dziennikarzy, szefów festiwali i klubów. W pierwszej trójce znaleźli się - zespół Szeptucha, Karolina Cicha i Swada oraz Jarmo.

Wysoko w zestawieniu są też - Lukasyno, Feral Atom, Dots, Tappahall, La Venders, Faustyna Maciejczuk, Yuos, Gęsia Skórka, Alicja Grabowska oraz suwalczanie - Panilas, Żurkowski i Swiernalis.


- Moje osobiste wyróżnienie dla artystów, którzy dostarczyli mi swoim koncept-albumem być może najwięcej dreszczy w minionym roku, to Marmo (Franek Jackowski) i MUTANAUM (Michał Gieniusz), którzy zadebiutowali w duecie pod koniec 2022 roku z prapremierą !pod powierzchnią! Ta muzyka jest na wskroś religijna (z samplowanymi prawosławnymi chórami, bałkańskim „Ederlezi”), z androgenicznymi, anielskimi, zjawiskowymi wokalizami MUTANAUM, będącymi jak z innej bajki, innego świata, może zaświatów oraz z multiplikowanymi głosami Franka, a do tego z jego przestrzenną, nieraz niepokojącą elektroniką oraz tanecznymi nurtami jungle czy breakbeat. Przy czym całość jest tak sugestywnie przetransponowana, że słyszymy, ale nie wiemy co słyszmy, choć wydaje się znajome, to jak gra na naszym DNA... w kosmosie :) Marmo i MUTANAUM to spotkanie 2 niesamowicie kreatywnych postaci - podkreśla autor ankiety, nasz redakcyjny kolega Andrzej Bajguz.


Przypominamy też, że w piątek (3.02) będzie #Dzieńpodlaskiejmuzyki. W Polskim Radiu Białystok, ale też Akaderze i Racji usłyszymy wiele utworów artystów z naszego regionu - w tym roku zwłaszcza debiutantów.

 Na antenie Polskiego Radia Białystok będzie też reportaż o stolicy Podlasia opowiedzianej przez muzykę "Trzy piosenki o Białymstoku". 

Zachęcamy też do udostępniania podlaskich piosenek w mediach społecznościowych.

| red: mark, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wyłoniliśmy finalistów czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

9.12.2022, 09:20

Tappahall, Kobiety Wschodu, La Venders, Jarmo, Przemek Piotrowski, VBS, Bad Falcon, Feral Atom, Czeremszyna i Five Stages of Grief - to finaliści czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


Dzień Podlaskiej Muzyki w Polskim Radiu Białystok i w innych stacjach

3.02.2022, 06:30

Dziś (3.02) Dzień Podlaskiej Muzyki. To święto ustanowione rok temu przez Polskie Radio Białystok, Radio Akadera i Radio Racja.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


© florisvis - fotolia.com
BIAŁYSTOK
22.03.2023, 18:42, akt. 23.03.2023, 09:35

W czwartek w Białymstoku zawyją syrenyfot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
22.03.2023, 20:41, akt. 20:43

Festyn Szkół Zawodowych w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok