Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Dnia Sołtysa w Suwałkach

Obchody Dnia Sołtysa w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

10.03.2023, 17:58, akt. 19:24

Było wręczenie okolicznościowych grawertonów oraz odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Suwałkach - z okazji przypadającego w sobotę (11.03) Dnia Sołtysa - podziękowano w piątek (10.03) wszystkim sołtysom z powiatu suwalskiego, za ich pracę na rzecz mieszkańców.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Obchody Dnia Sołtysa w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak podkreślał podczas spotkania pomysłodawca wydarzenia poseł Jarosław Zieliński, warto w końcu docenić rolę, jaką pełnią sołtysi.


- Był taki czas, że sołtysi nie byli należycie doceniani, a to jest funkcja, która trwa od 800 lat. Uważamy, że sołtysów trzeba także docenić w sposób bardziej wymierny. Pracujemy w tej chwili nad projektem rozwiązań prawnych i chcemy ich także uhonorować pod względem bardzo konkretnym, czyli finansowym - podkreślił.


Starosta powiatu suwalskiego Witold Kowalewski podkreśla, że to właśnie sołtysi cieszą się na wsiach dużym zaufaniem społecznym. 


- Jest to na pewno lider danej wsi, to człowiek z odpowiednim doświadczeniem, wiedzą i cieszy nas fakt, że teraz coraz więcej funkcji sołtysów pełnią kobiety. One łagodzą obyczaje i wnoszą coś nowego do społeczności wiejskiej - dodał.


Pełniąca od dwóch lat rolę sołtysa wsi Andrzejewo - w gminie Szypliszki - Marzena Truchan przyznaje, że ta funkcja wymaga wiele zaangażowania. 


- Inne sprawy idą na bok, a te sprawy są dla mnie na pierwszym miejscu. Trzeba zadbać o mieszkańców, o interesy gminy. Różne są zawsze sprawy, drogi zawiane trzeba poprawić, to trzeba puścić przez wieś równarkę. Jest tych spraw troszeczkę - zaznacza.


Odznaczenia i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych odebrało łącznie 18 sołtysów.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Sołtysa w Operze i Filharmonii Podlaskiej

10.03.2023, 14:43

W Polsce jest ich 40 tysięcy, w województwie podlaskim ok. 3,3 tys. Do ich obowiązków należą m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy pobieranie podatku rolnego i leśnego. Sołtysi, bo o nich mowa, w sobotę (11.03) obchodzą swoje święto.


W Białymstoku zorganizowano spotkanie sołtysów z regionu

10.03.2022, 13:53

W związku ze zbliżającym się Dniem Sołtysa (11.03) spotkanie z ich udziałem odbyło się w Białymstoku - były podziękowania, nagrody i szkolenie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok