Radio Białystok | Wiadomości | Radni powiatu białostockiego wycofali swoje stanowisko w sprawie karty LGBT

Radni powiatu białostockiego wycofali swoje stanowisko w sprawie karty LGBT

autor: Renata Reda

17.03.2023, 08:11, akt. 08:38

Radni powiatu białostockiego wycofali przyjęte uchwałą w kwietniu 2019 roku „Stanowisko w sprawie karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender”.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Przez ten dokument powiat mógł stracić unijne pieniądze. Zwracał na to uwagę między innymi w piśmie do zarządu powiatu marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

W czwartek (16.03) Zarząd Powiatu Białostockiego wprowadził do porządku obrad nadzwyczajnej sesji poświęconej zmianom w budżecie głosowanie w sprawie uchylenia uchwały sprzed czterech lat. Projekt w tej sprawie przygotowało ośmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny temu był wicestarosta białostocki Roman Czepe.

Ostatecznie radni powiatu białostockiego odwołali starą uchwałę i uchwalili nową. W załączniku do niej jest mowa między innymi o poparciu i poszanowaniu dla zasad horyzontalnych Unii Europejskiej - chodzi o zrównoważony rozwój, rozwój szans i niedyskryminację.

Starosta białostocki Jan Perkowski tłumaczył się, dlaczego tak nagle projekt o uchyleniu uchwały sprzed czterech lat trafił pod obrady. Mówił, że powiat ma czas do 28 kwietnia 2023 r., do kiedy chce złożyć trzy projekty do programu unijnego Interreg. Podkreślał, że jeśli nie byłoby zmiany uchwały, to nie byłoby sensu składania projektów i płacenia za pisanie wniosków o fundusze.

Przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie powiatu Jolanta Den podkreślała, że jej klub jest za uchyleniem uchwały sprzed czterech lat, ale nie będzie głosował za nową ze względu na jej załączniki.

Za zmianą uchwały opowiedziało się 13 radnych, trzech było przeciw, 10 radnych nie oddało głosu, a jedna osoba nie była obecna podczas głosowania.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Roman Czepe [wideo]

27.02.2023, 07:53

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Wycofania uchwały w sprawie Karty LGBT chcą radni Koalicji Obywatelskiej

24.02.2023, 16:49

Powiatowi białostockiemu grozi utrata dotacji unijnych, dlatego musimy wycofać się z uchwały w sprawie Karty LGBT - uważają powiatowi radni Koalicji Obywatelskiej, którzy zaapelowali do starosty o szybkie decyzje w tej sprawie.


Marszałek Artur Kosicki ostrzega starostę białostockiego przed stratą unijnych środków

23.02.2023, 13:36

Powiat białostocki może utracić unijne dofinasowania z powodu przyjętego przed czterema laty stanowiska w sprawie karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w specjalnym piśmie ostrzega przed tym starostę białostockiego.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatremFotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS
fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok