Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia Białystok bezradna w meczu z Lechem Poznań - porażka na koniec sezonu [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

27.05.2023, 19:29, akt. 28.05.2023, 07:41

Piłkarze Jagiellonii Białystok porażką zakończyli sezon w ekstraklasie. W sobotnim meczu (27.05) żółto-czerwoni przegrali na wyjeździe z Lechem Poznań 0:2 (0:1). Gospodarze utrzymali trzecie miejsce w lidze i tym samym wywalczyli brązowy medal mistrzostw Polski.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok, 27.05.2023, fot. Joanna Szubzda

Niemal komplet publiczności

Lech Poznań walczył w spotkaniu z Jagiellonią o pozostanie na trzecim miejscu w tabeli i ta sztuka mu się udała. Gospodarze byli wyraźnie lepsi i zasłużenie wygrali.

Spotkanie przy ul. Bułgarskiej oglądało prawie 40 tys. widzów. Już na początku meczu fani z Wielkopolski mogli mieć powodu do radości. W drugiej minucie Rebocho trafił jednak w boczną siatkę.

W odpowiedzi - kilka minut później Jaga przeprowadziła kontrę, ale Jesus Imaz strzelił ponad bramką, ale i tak był na spalonym.

Sobiech wykorzystał podanie

Gospodarze strzelili gola w 29. minucie. Dośrodkowanie kolegi z drużyny wykorzystał Artur Sobiech, znalazł się w sytuacji sam na sam ze Sławomirem Abramowiczem i bez większych problemów pokonał młodego bramkarza Jagi.

Stracony gol nie wpłynął na postawę białostoczan, którzy nie kwapili się z atakami. To Velde, ze Skórasiem, Filipem Marchwińskim i Rebocho próbowali rozmontować defensywę rywali. Brakowało trochę dokładności przy dośrodkowaniach i celności w strzałach z dystansu.

Druga połowa meczu

W 55. minucie Sławomir Abramowicz obronił sytuację sam na sam z Karlstroemem i wybił piłkę na rzut rożny. Jednak w kolejnej sytuacji był bezradny. Gospodarze zdobyli gola właśnie po rzucie rożnym, a bramkę zaliczył Lubomir Satka. Lechici w dość niekonwencjonalny sposób rozegrali rzut rożny, Joel Pereira zagrał płasko na krótki słupek, a Radosław Murawski wycofał piłkę przed pole bramkowe. Tam znalazł się Satka, który dołożył tylko nogę.

Dopiero przy stanie 2:0 podopieczni Adriana Siemieńca nieco odważniej zaatakowali, Filip Bednarek z najwyższym trudem obronił mocne uderzenie w okienko w wykonaniu Jesusa Imaza. W 72. minucie w polu karnym Lecha doszło do sporego zamieszania, akcję zakończył Marc Gual trafiając w jednego z graczy Lecha.

Ambramowicz broni jedenastkę

W końcówce spotkania Sobiecha zmienił Filip Wilak, który w swojej pierwszej akcji został sfaulowany w polu karnym przez Israela Puerto. Hiszpan otrzymał drugą żółtą kartkę i opuścił boisko. Piłkę na 11. metrze ustawił Velde, ale Abramowicz wyczuł jego intencje.

Lech Poznań dzięki wygranej utrzymał się na trzecim miejscu, wicemistrzostwo wywalczyła Legia Warszawa, a mistrzostwo Raków Częstochowa. Jagiellonia Białystok zakończyła sezon na 14. miejscu.

Krótko po zakończeniu spotkania lechici otrzymali brązowe medale, które wręczył im dyrektor operacyjny Ekstraklasy Marcin Stefański.

Z ekstraklasy spadły: Miedź Legnica, Lechia Gdańsk i Wisła Płock.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Artur Sobiech (29), 2:0 Lubomir Satka (56).

Żółta kartka - Lech Poznań: Joel Pereira, Radosław Murawski. Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk, Aurelien Nguiamba, Bojan Nastic, Israel Puerto.

Czerwona kartka za drugą żółtą - Jagiellonia Białystok: Israel Puerto (90).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 39 123.

W 90. minucie Kristoffer Velde nie wykorzystał rzutu karnego dla Lecha - obrona Sławomira Abramowicza.

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira, Filip Dagerstaal, Lubomir Satka, Pedro Rebocho (86. Barry Douglas) - Michał Skóraś (75. Adriel Ba Loua), Radosław Murawski, Filip Marchwiński (79. Joao Amaral), Jesper Karlstroem (75. Alan Czerwiński), Kristoffer Velde - Artur Sobiech (86. Filip Wilak).

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Dusan Stojinovic, Israel Puerto, Bojan Nastic - Paweł Olszewski (64. Camilo Mena), Michal Sacek (64. Tomasz Kupisz), Aurelien Nguiamba (64. Nene), Taras Romanczuk, Jakub Lewicki (72. Bartłomiej Wdowik) - Marc Gual, Jesus Imaz.

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Znamy finalistów regionalnego Pucharu Polski w piłce nożnej. W finale rozegranym w Wysokiem Mazowieckiem spotkają się: drużyna rezerw Jagiellonii Białystok i ŁKS-u Łomża.

Jesus Imaz: Remis dał nam kolejny rok w ekstraklasie [wideo]

20.05.2023, 19:03

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 1:1 (1:0) z Cracovią w sobotnim (20.05) meczu ekstraklasy. Gola dla Jagiellonii strzelił Jesus Imaz, a w drugiej połowie gola samobójczego strzelił Taras Romanczuk. Remis oznacza, że Jagiellonia Białystok utrzymała się już w ekstraklasie.

Adrian Siemieniec: Mimo wszystko, należy się cieszyć [wideo]

20.05.2023, 18:18

Władze Białegostoku chcą wesprzeć Jagiellonię kwotą 2 mln zł

19.05.2023, 12:31

To deklaracja, która ma pomóc w dalszym funkcjonowaniu klubu. Prezydent Tadeusz Truskolaski zaproponował, aby w przyszłym sezonie ligowym Jagiellonia Białystok otrzymała z kasy miasta 2 miliony złotych. To o milion więcej niż dotychczas.

Jagiellonia Białystok utrzymała się w ekstraklasie [zdjęcia, wideo]

20.05.2023, 16:55

Zawodnicy Jagiellonii Białystok nominowani do nagród Ekstraklasy

17.05.2023, 18:17

Trzech zawodników Jagiellonii Białystok dostało nominację Ekstraklasy do nagród za sezon 2022/23. To bramkarz Zlatan Alomerović oraz napastnicy: Jesus Imaz i lider klasyfikacji strzelców Marc Gual.

Zlatan Alomerović: Nie zrobiliśmy progresu od ostatniego meczu z Legią

12.05.2023, 23:37

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali aż 1:5 (1:1) wyjazdowe spotkanie z Legią Warszawa. Żółto-czerwoni objęli prowadzenie w 15. minucie po golu Marca Guala, a potem strzelali tylko zawodnicy ze stolicy.