Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Prawosławne uroczystości Zesłania Ducha Świętego

5.06.2023, 18:35, akt. 18:54

W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek (5.06) uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Dzień Świętego Ducha to święto tej białostockiej parafii.


Święty Duch jest trzecią osobą Świętej Trójcy. Jest miłością. Jest niewidzialną i potężną siłą. Jest on niewyrażalny, ale obecny w świecie i w nas: wychowuje duszę człowieka, uczy ją, napomina, poucza. Czasami obdarza ją czułością, czasami radością, niekiedy smutkiem, a nawet bólem. Inspiruje do działania, oczyszcza i przemienia nasze serca i za każdym razem dąży, aby dusza mogła cieszyć się swoim zdrowiem – podkreślił proboszcz parafii ks. Jerzy Boreczko.


Głównemu nabożeństwu zakończonemu procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej. Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył podobnym uroczystościom w Gródku.

Zesłanie Ducha Świętego to bardzo ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki (Podlaskie), w Puszczy Białowieskiej. Główne uroczystości odbędą się tam we wtorek (6.06).

Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. 

Architektowi chodziło o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha jako biblijnych języków ognia.


źródło: PAP | red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni obchodzą święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów

4.06.2023, 07:41

To wyjątkowe święto, bo dało początek istnieniu Kościoła Powszechnego. Prawosławni w niedzielę (4.06) świętują Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów, popularnie zwane „Zielonymi świątkami”, „Pięćdziesiątnicą” lub "Trojcą".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok