Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży strażnicy miejscy przeprowadzili 175 kontroli pieców centralnego ogrzewania - niektórzy właściciele posesji zapłacili grzywnę

W Łomży strażnicy miejscy przeprowadzili 175 kontroli pieców centralnego ogrzewania - niektórzy właściciele posesji zapłacili grzywnę

autor: Paweł Wądołowski

19.11.2023, 07:12, akt. 07:20

175 kontroli pieców centralnego ogrzewania przeprowadzili w ciągu ostatnich 12 miesięcy strażnicy miejscy w Łomży.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Łomżyńscy strażnicy miejscy przeprowadzili 175 kontroli pieców centralnego ogrzewania - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W 17 przypadkach właściciele posesji musieli zapłacić grzywnę, a jedna sprawa trafiła do sądu - mówi komendant Straży Miejskiej w Łomży Paweł Żebrowski.


Przeważnie spalane w piecach rzeczy zabronione to pozostałości starych mebli czy ram okiennych, które są nasączone różnymi chemikaliami mającymi wydłużyć ich użytkowanie. Natomiast spalanie tego, w sposób bezpośredni, jest zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Nie spotkaliśmy się za to z przypadkiem, żeby były spalane "tradycyjnie", jak to się mówi, opony, bądź butelki plastikowe - mówi Paweł Żebrowski.


Strażnicy w takim przypadku mogą ukarać właściciela posesji grzywną w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu, maksymalna kara rośnie do 5 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że strażnicy miejscy mogą wejść na każdą posesję, żeby przeprowadzić kontrolę


W przestrzeni publicznej krąży powiedzenie, że bez nakazu sądu, bądź prokuratora, właściciel posesji nie ma obowiązku nikogo wpuszczać. Niestety tutaj wielu mieszkańców jest w błędzie, ponieważ konkretnie my, strażnicy miejscy, działając na podstawie upoważnienia prezydenta miasta wydanego imiennie, dla każdego strażnika, możemy przeprowadzać kontrolę na terenie posesji prywatnej w godzinach od 6:00 do 22:00 - dodaje Paweł Żebrowski.


Jeżeli na terenie posesji działa firma, to kontrolę strażnicy mogą przeprowadzać przez całą dobę.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Czystego Powietrza - powietrze w Podlaskiem nie jest złe, ale mogłoby być lepsze

14.11.2023, 14:41

W naszym regionie i w samym Białymstoku nie jest źle, co nie oznacza, że nie może być lepiej. Chodzi o jakość powietrza i o to, co możemy zrobić, by było ono jak najczystsze. A warto o tym przypominać w takim dniu jak dzisiejszy. 14 listopada to Dzień Czystego Powietrza, czyli taki, w którym przypomina się o zagrożeniach, ale też o rozwiązaniach, które mogą poprawić jakość powietrza.


Chce usunąć dymiący komin w jednej z kamienic, ale nie zgadza się na to konserwator zabytków

10.10.2023, 13:30

Mowa o znanym malarzu i grafiku Marku Sobczaku, który na dachu budynku przy ulicy Kościuszki 73 w centrum Suwałk planował zamontować ogniwa fotowoltaiczne.


Białystok zachęca mieszkańców do wymiany starych "kopciuchów"

7.05.2023, 07:47

To pieniądze m.in. na wymianę pieców, tzw. kopciuchów. Od poniedziałku (8.05) do 23 czerwca białostoczanie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie tych inwestycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok