Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie z podlaskich szkół rywalizują w ramach konkursu "NAUKOLATEK"

Uczniowie z podlaskich szkół rywalizują w ramach konkursu "NAUKOLATEK"

autor: Ryszard Minko

21.11.2023, 11:01, akt. 11:12

Budowali roboty, systemy zarządzania inteligentnym mieszkaniem czy optymalizowali warunki rozwoju rodzin pszczelich. 16 uczniowskich zespołów konstruktorskich z podlaskich szkół rywalizuje w Białymstoku w pierwszej edycji konkursu "NAUKOLATEK" - Nastoletni Naukowiec.

źródło: Politechnika Białostocka
źródło: Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Uczniowie z podlaskich szkół rywalizują w ramach konkursu "NAUKOLATEK" - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zadaniem uczestników - uczniów szkół ponadpodstawowych - było opracowanie wybranego projektu badawczego z wykorzystaniem wiedzy między innymi z zakresu automatyki, inżynierii biomedycznej czy nauki o zarządzaniu i jakości. Uczestnicy dostali fundusze na realizację własnych urządzeń, które we wtorek (21.11) zaprezentowali przed komisją konkursową. Wśród prezentowanych projektów znalazły się między innymi "Spy Rover - robot ratunkowo-rozpoznawczy”, "Wykorzystanie gry w procesie nauki oszczędzania energii na przykładzie edukacyjnej gry internetowej wykorzystującej technologię VR” czy "Leśne uliczki ze stacjami, działające na zmysły”.


Chodzi o to, by w uczniach zaszczepić pasję do nauki, by mogli się na własnej skórze przekonać, że perspektywa bycia naukowcem wcale nie jest tak odległa - mówi prorektor Politechniki Białostockiej profesor Marek Krętowski.


Konkurs "NAUKOLATEK" jednocześnie realizowany jest na trzech uczelniach: Politechnice Białostockiej, Politechnice Lubelskiej i Politechnice Rzeszowskiej. W Podlaskiej edycji konkursu wystartowało kilkanaście zespołów uczniowskich ze szkół w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Dąbrowie Białostockiej i Hajnówce. 5 najlepszych zespołów przejdzie do międzywojewódzkiego etapu konkursu i w grudniu będzie rywalizowało z projektami z województwa lubelskiego i podkarpackiego. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwa nabór do konkursu "Naukolatek"

13.02.2023, 10:29

Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć VIA CARPATIA z Polski Wschodniej chcą wspierać utalentowanych uczniów. Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska ogłosiły nabór chętnych do konkursu "Naukolatek".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok